تاریخ انتشار : ۲۶ آبا, ۱۳۹۶
کد مطلب : 995
تصمیمی که سیستان را لرزاند-سلطانعلی عابدی

کاهش میل به زندگی و یا به عبارتی افول امید به زندگی درمردم سیستان باعث رخوت شدید فرهنگی در سرزمین حماسه های ایرانی شده است. اقتصاد نابسامان، بیکاری و خانه نشینی، دست آورد سیاسیونی ست که در قریب چهل سال گذشته تنها به خود اندیشیده اند.
خشکسالی معضلی نیست  که تازه ظهور باشد و نتوان در مبارزه با آن تمهیدی اندیشید. از دیرباز حیات سیستان و سیستانی با این معضل پیوندخورده وهزینه های بسیاری بابت آن پرداخته است.
کمتر سیستانی از عواقب ناگوار این بلای طبیعی بی اطلاع ست. در هر دوره کاندیداهای مجلس با شعارهایی در ارتباط با این معضل وارد گود شده و رای می آورند اما آمار و ارقام و بررسی عملکرد آنها نشان می دهد که در حل تبعات آن به درستی عمل نکرده اند.
همه می دانند وابستگی حیات سیستان به هیرمندی که روز به روزبرآن بندهای جدیدی احداث شده و محدودیت های تازه ای برآن وضع می شود، قابل اتکا نیست و الزاما بایدراه دیگری برای تأمین معیشت مردم گشوده شود.
ایجاد منطقه آزاد صنعتی – تجاری و خط انتقال آب چاه نیمه ها به مزارع، دو راه حل اساسی برای از بین بردن این وابستگی بود. هر دو طرح توسط دولت در برنامه کار قرار گرفت. دومی اجرایی شد و اولی به لطف نماینده اصول گرای مردم سیستان به بهانه ی قطع دست حرامخواران، فرصت تصویب را از دست داده ودر مسیر پر از دست انداز قرار گرفت .
این درحالی بود که دکتر دهمرده آخرین کاندیدی بود که باشعار راه اندازی  منطقه ی آزاد و خبر آزاد سازی خودروهای منطقه ی آزاد سیستان تا زاهدان (۱۷۵کیلومتر بیشتر از متراژ قانونی) با رای قاطع مردم راهی مجلس شورای اسلامی شد.
یکسال از آن اقدام عجیب و غریب ودور ازذهن و باورجناب دکتر می گذرد. او براین عقیده بود که با این روشی که او در پیش گرفته، منطقه آزاد زودتر به نتیجه می رسد. او نقد را به نسیه معاوضه کرد. در حالی که همگان انتظار داشتند وی نیز بادولت همراه شده تا در روند تصویب تسریع به عمل آید ، او راه مخالفان رادرپیش گرفت و دانسته و یانادانسته سرنوشت منطقه ی آزاد را در هاله ای از ابهام قرار داد.
وقتی همه چیز مهیا بود تا حلقه ی گمشده ی توسعه ، نصیب سیستان شود، یک سیستانی مانع آن شد. حال جناب دکتر از این اتفاق چه منافعی داشت که بر سرنوشت صدها هزار سیستانی می چربید، گذر زمان روشن می کند، اما نگارنده به عنوان یک سیستانی منتقد این اقدام بوده و بر تبعات این تصمیم به زندگی مردم، در یکسال گذشته تأکید می ورزم تا جناب دکتر و همفکرانش بیش از گذشته درجریان نابسامانی هایی که مسوولین هستند قرارگیرند تصمیمی که سیستان را لرزاند و چون زلزله ای نابه هنگام همه چیز را زیر و رو کرد.
اقدام دکتردهمرده نه دست حرامخواران را قطع نمود و نه در تصویب آن تسریع به عمل آورد. مردم سیستان در ظلمت فقر و بیکاری می سوزند و می سازند و به هر وعدهای که نوید آینده ای متفاوت دهد دلخوش می کنند. بازی با احساسات مردمی که در رفتن و تحمل مرارت های ناشی از آوارگی و رنج غربت و ماندن در سرزمین مادری که در طول تاریخ از بند آب و بندخاک و بند مفسدین و من اضافه میکنم بند جهل آسیب دیده، در تردیدند، به دور از انصاف است .
تنها بحران هایی که در یکسال اخیر به وقوع پیوست باید فریاد هر نماینده ی منصفی را برفضای مجلس حکمفرما می کرد دریاچه ارومیه خشکید تمام کشور یکصدا فریاد برآوردند تا صدایشان به گوش مسوولان برسد گردو غبار خاک خوزستان را درنوردید، یک وزیر کهنه کار به دلیل بی توجهی به این معضل، رأی اعتماد نگرفت.قریب به دو دهه از خشکیدن دریاچه ی هامون می گذرد و گرد و غبار سیستان را به کانون سل کشور تبدیل نموده اما هنوز صدایی واحد از این کشور برنخواسته است. تازه زمانی که دولت درصدد تصویب و راه اندازی منطقه آزاد سیستان بود تا از مشکلات پیش روی مردم کاسته شود. این نمایندگان مجلس به سرکردگی یک نماینده ی سیستانی، برسرراه آن مانع ایجاد کردند. اگر در هراستان دیگری نماینده ای چنین اقدامی می کرد، باید تا آخر عمر قید فعالیت سیاسی را می زد، اماانگار سیستان و سیستانی از قاعده ای  متفاوت پیروی می کنند.وقتی خودی ها چنین می کنند، دیگر از غیرخودی چه توقعی می توان داشت.
در سالی که گذشت بسیاری از مردم رنج غربت را به جان خریدند. نابسامانیهای اجتماعی افزایش یافت و مردم فقیرتر شدند.
آمار یک باربری حکایت از ۷۰۰ مورد حمل اثاثیه به سایر نقاط ایران دارد. حال تعداد سایر باربری ها را در این عدد ضرب کنید تا عمق میزان فاجعه برهمگان آشکار گردد.
تکدی گری به سیستان واز جمله شهرستان زابل چهره ای ناخوشایند بخشیده است. سفره داران سابق ، اکنون دست نیاز دراز دارند تا شاید فریاد خاموشش شنیده شود.
دله دزدی رشد چشمگیری داشته است. روزگاری همسایه از همسایه ارث می برد اما در روزگار خشکسالی مرغ و گوسفند می برد.غالب دله دزدها کسانی بودند که درجریان دیوار مرزی بیکار شده و شغل دیگری برای آنها ایجاد نشد.
طلاق از مرز شهرها گذشته و به جغرافیای روستایی رسیده است. برطبق اصول اخلاقی سیستانیان طلاق را امری مذموم است اما بحران های سیستان آنها را بدین سو سوق داده است .
بحران هایی که با هر سال به تأخیر افتادن پروژه هایی چون منطقه آزاد برسیستان تحمیل می شود، غیر قابل جبران است. اگر امروز از آوارگی و فشارهای روانی برمردم کاسته نشود فردا دیر است.
چگونه باید مردمی در مسیر انحطاط و فروپاشی قرارگیرد که سیاسیون ما آن را جدی گرفته وسرنوشت مردم خود را به مصالح  جناحی معاوضه نکنند
در شرایطی که تلاش دولت بر راه اندازی مناطق استوار شده، از دو نماینده سیستان توقع می رود تا اقدامی شایسته و در خور شان جایگاه خود و مردمی که به آنها رای اعتماد داده صورت دهند. در حال حاضر دو راه بیشتر باقی نمانده است. یا لایحه به دولت عودت داده شود تا پس از اصلاح به تنهایی جهت تصویب به صحن مجلس بازگردد. از آنجا که پیش نیازها و مقدمات منطقه آزاد سیستان به تایید هیات وزیران رسیده و نقشه های محل اجرا مهر تایید گرفته اند تصویب انفرادی آن در صورت عدم منافات با سیاست های دولت امکانپذیر است. و راه دیگر آنکه با رایزنی با سایر هم قطاران خود تصویب لایحه را تسریع کنند. ازدحام کاری مجلس ایجاب می کند تا نمایندگان سیستانی از تمام توان و نفوذ خود در اولویت قرار دادن لایحه بهره برند.
بی گمان الان زمان آن رسیده تا دو نماینده ی اصول گرا و اصلاح طلب سیستانی، اختلافات خود را کنار گذاشته و در راستای بهبود نابسامانی ها و منافع مردم سیستان با هم متحد شوند. وقتی نابسامانی ها تبدیل به ناهنجاری شوند دیگر نوش داروی بعد مرگ سهراب از هر زهری تلخ تر است.
دکتر دهمرده عملكرد جنابعالي در رابطه با مناطق آزاد و ایجاد مانع در تصویب لایحه ی آن، موجب شد تا یادمان برود سیستان دو نماینده در مجلس دارد و از عملکرد وی غافل بمانیم. دکتر کیخا نماینده ای که به دولت نیمه اصلاحات نزدیک است در خصوص مناطق آزاد و بالاخص منطقه آزاد سیستان موضع خنثی گرفته و با سکوت خویش هاله ای از ابهام را موجب شده است. چرا دکتر کیخا در این بحبوحه که بیش از هر زمان دیگری میتواند به مردمش خدمت کند سکوتش را نمیشکند تا حداقل مواضع وی بر رای دهندگانش آشکار گردد. مردم موضع دکتر دهمرده را در ارتباط با مناطق آزاد می دانند و بی گمان در دوره ی آتی بر اساس ارزیابی عملکردش، وی را مورد گزینش قرار میدهند.
از آنجا که دیکته ی نوشته نشده غلطی ندارد با عملکرد کسی که هیچ اقدامی نکرده مساوی نیست. وقتی موضوعی با سرنوشت مردم سیستان پیوند خورده دیگر عملکرد خنثی مانند اقدام کسی تلقی خواهد شد که بر سر راه تصویب لایحه مانع ایجاد کرده است و نمره ی منفی میگیرد. دیگر سکوت به معنی حفظ حداکثریت آرا در انتخابات آتی نیست و امیدواریم با موضع نهایی که نمایندگان در قبال منطقه آزاد میگیرند موج جدیدی از نحوه ی گزینش کاندیداها رقم خورد. آنهایی که با عملکرد خویش به آبادانی سیستان می اندیشند در این کسوت باقی بمانند و سایرین در پی شغلی دیگر باشند.
زمان آن فرا رسیده تا مردم بر اساس عملکرد افراد به آنها رای اعتماد دهند نه بر اساس پشتوانه ی فامیلی، مدرک تحصیلی و شعارهایی که هیچوقت قرار نیست رنگ عمل به خود گیرند.

نظر دهیدتمامی حقوق این وبسایت متعلق به روزنامه زاهدان میباشد.
طراحی توسط نی زار