تاریخ انتشار : ۱ آبا, ۱۳۹۶
کد مطلب : 971
علی لاریجانی: تفکر دینی بدون عقلانیت دچار تحجر می شود

به گزارش خبرآنلاین، علی لاریجانی در مراسم بزرگداشت چهلمین سالگرد شهادت آیت‌الله سیدمصطفی خمینی گفت: باید نسل جوان با این شخصیت آشنا شوند، زودتر از این باید برای این شخصیت بزرگ انقلاب بزرگداشت گذاشته می‌شد تا سلوک سیاسی و شخصیت ایشان شناسایی می‌شد که البته بعد از ۲۰ سال هم این اتفاق خوب است. تلاش‌های علمی و زندگی پرماجرای ایشان در قم و نجف از ایشان شخصیتی آبدیده ساخت.
اهم اظهارات رئیس مجلس شورای اسلامی را در ادامه به نقل از خبرگزاری ها بخوانید؛
*امام هیچگاه خارج از اندازه حرف نمی‌زدند. سنگین‌ترین صحبتی که امام راجع به یک رژیم داشتند مربوط به آمریکا بود که آن را شیطان بزرگ نامیدند و شاید کسی هم باور نمی‌کرد.
*من زمانی از ماهاتیر محمد پرسیدم که امام آمریکا را شیطان بزرگ دانسته اما شما جور دیگری عمل می‌کنید،‌ او گفت برای ما آمریکا گاو شیردهی است که ما از شیرش استفاده می‌کنیم اما شما شاخش را گرفته‌اید. البته این فهم درستی نبود و پیش از آنکه یک حیوان درنده اهلی نشود،‌ نمی‌توان شیرش را دوشید.
*اخیرا در سن‌پترزبورگ دیدم یکی از روسای مجالس کشورهایی که با آمریکا مرتبط است و مقام دوستی با این کشور دارد گفت که آمریکایی‌ها شیطان هستند در حالی که آن مرد بزرگ آن زمان راجع به آمریکا این فهم را داشت و حالا امروز بیش از گذشت ۳۰ سال این حرف از کشورهای دوست آمریکا هم شنیده می‌شود.
*وقتی امام خطاب به حاج آقا مصطفی می گویند «شما امید آینده اسلامید»، باید توجه داشت که ایشان چه ویژگی را داشتند که امام چنین تعبیری کرده اند، یکی از ویژگی های رهبران انقلاب که برخی شهید شدند و برخی هستند آن است که فدایی اسلام بودند. از آبروی خود برای اسلام مایه می گذاشتند، این ها را در خاطرات آیت الله هاشمی نیز می توان دید که به امام فرمودند من پایان جنگ را اعلام  می کنم و شما مرا محاکمه کنید. شهید بهشتی نیز همینطور بودند، نه تنها از سوی باند بنی صدر و منافقان بلکه از سوی دوستداران انقلاب نیز مورد هجمه قرار می گرفتند اما ایشان صبوری می کرد چراکه آبرویش را با خدا معامله کرده بود.
*حکومت کردن نیاز به فدایی هایی دارد، این افراد امور را جفت و جور کنند و این فدایی ها باید بصیرت داشته باشند.
*تشیع بیشترین تقرب به عقلانیت را داراست، امام و یاران نزدیک ایشان قرائتی از دین را قبول دارند که بر مبنای عقلانیت است و برداشت های دینی از عمق بیشتری برخوردار است. بر اساس این دیدگاه، فرهنگی که در جامعه ایجاد می شود بر پایه عقلانیت است، برخوردشان با پدیده های مختلف عقلانی بوده و بعد ها مشخص شد این رویکرد توان تاب آوری در برابر مسائل مخالف را دارد.
*جامعه ای که تفکر دینی آن از عقلانیت برخوردار نشود یا دچار تحجر می شود یا اثباتی گری.
*گاهی استکان حاج آقا مصطفی را به دلیل آنکه فلسفه تدریس می کرده است، می شستند، بحث وحی و عقل و تقابل و تغایر آن ها، در هیچ دوره ای آنگونه که در غرب مطرح بوده است برای ما مطرح نبوده است. در تاملات حاج آقا مصطفی دقت نظر فلسفی و نگاه نقادانه وجود دارد.

نظر دهیدتمامی حقوق این وبسایت متعلق به روزنامه زاهدان میباشد.
طراحی توسط نی زار