تاریخ انتشار : ۴ تیر, ۱۳۹۵
کد مطلب : 958
شبی بهتر از هزار ماه

یکی از مطالبی که در قرآن به اشکال مختلف مورد توجه قرار گرفته است برتری کیفیت بر کمیت است. قرآن با صراحت و قاطعیت می گوید ( کم من فئة قلیله غلبة فئة کثیر باذن الله) چه بسا افراد کم که به اراده ی خداوند بر افراد بسیار غلبه می کنند. غلبه ی افراد کم بر افراد زیاد تنها یک معنا دارد و آن هم کیفی بودن افراد کم در مقابل کمیت افراد زیاد است.
در این بیان اراده ی خداوند هم از کیفیت حمایت و پشتیبانی می کند.
جایگاه دیگری که قرآن کریم غلبه ی مطلق کیفیت بر کمیت را نشان داده است در شب قدر است ( لیله القدر خیر من الف شهر) شب قدر برتر و بهتر از هزار ماه است. یک شب با کیفیت به هزار ماه بی خاصیت می ارزد. آنچه شب قدر را به این جایگاه رفیع ارتقا داده است تعامل زمین و آسمان است، این تعامل در توجه انسان به خداوند جلوه گر می شود. توجه به همراه خود تفکر هم دارد و باز شنیده ایم که یک ساعت تفکر از هفتاد سال عبادت برتر است ( تفکر الساعه افضل من عباده السبعه السنه). توجه و تفکر در شبی کوتاه می تواند تاثیری دراز مدت در زندگی و حتی آخرت انسان داشته باشد.
در شب قدر انسان می اندیشد، به آنچه کرده، به آنچه داشته، به آنچه باید بکند، به آنچه باید داشته باشد، به این که از کجا آمده و به کجا می رود؟ اگر این توجه و تفکر موجب برقراری ارتباط انسان با خدا بشود این چند ساعت کیفیتی پیدا می کند که از هزار ماه بهتر و برتر می شود و انسان می تواند در سایه ی این ارتباط تقدیر خود را رقم بزند و چون این تقدیر درست رقم بخورد همه در مقابل آن سر تعظیم فرود می آورند و تاصبح بر این شب سلام می گویند (سلام هی حتی مطلع الفجر).
چون به احیا نشستید کمی از زمین فاصله بگیرید و متوجه حضرت حق باشید، ارتباط که برقرار شد دیگر تو آن قبلی نیستی دیگری هستی، قدر این دیگری را بدان که هدیه ی شب قدر است.

نظر دهیدتمامی حقوق این وبسایت متعلق به روزنامه زاهدان میباشد.
طراحی توسط نی زار