تاریخ انتشار : ۱۶ آذر, ۱۳۹۴
کد مطلب : 950
دانشگاه، دانشجو، جنبش دانشجویی

رضا شاه با شکل دادن به نظام جدید اداری نیازمند آن بود تا مدیرانی تحصیل کرده برای هدایت ساختار اداری تازه شکل گرفته سامان دهد. افتتاح دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۳ گام مهمی در این راستا بود.
از تاسیس دانشگاه تهران دو گروه مهم اجتماعی در سپهر فرهنگی، علمی، اجتماعی و سیاسی ایران ظاهر شدند. اساتید داشنگاه و دانشجویان و یا به تعبیر بهتر دانشگاهیان و دانشجویان از آن پس در همه ی صحنه های حساس تاریخ ایران حضور داشتند و به ایفای نقش می پرداختند. نقطه ی اوج حضور دانشجویان در جریان جنبش ملی شدن صنعت نفت و تحولات پس از آن و از جمله کودتای ۲۵ مرداد و سپس کودتای ۲۸ مرداد بود. اگر چه شاه و آمریکا تصور می کردند با حرکت ۲۸ مرداد توانسته اند بر اوضاع ایران مسلط شوند و همه چیز تحت کنترل آنان است اما اعتراض دانشجویان به ورود نیکسون معاون وقت رییس جمهور آمریکا و شهادت آذر شریعت رضوی، مصطفی بزرگ نیا و احمد قندچی دانشجویان دانشکده فنی در شاهزدهم آذر ۱۳۳۲ روز دانشجو را در تاریخ ایران برای همیشه ثبت کرد و جنبش دانشجویی را به عنوان یکی از آگاه ترین و فعال ترین جنبش های اجتماعی در ایران نشان داد.
دانشگاه همواره به عنوان محور تولید اندیشه مطرح بوده است و دانشجویان نیز به عنوان نشر دهندگان اندیشه و مبلغان افکار نو در پیشبرد جامعه نقش تعیین کننده داشته اند. اعتراضات دانشجویی در دوران حکومت پهلوی و همراهی دانشجویان با دردها و رنج های مردم به جنبش دانشجویی پیشگامی و آوانگاردی خاصی داده بود. انقلاب اسلامی ایران عرصه ی بزرگ حضور دانشگاهیان و دانشجویان در صفوف مقدم مبارزه بود.
اندیشمندانی همچون علامه مطهری و معلم انقلاب دکتر علی شریعتی در شکل دهی به ایدئولوژی انقلاب حرف اول را زدند. پس از پیروزی انقلاب نیز دانشجویان در صف اول تحولات بودند، تسخیر لانه جاسوسی آمریکا و تشدید شور انقلابی مردم از مهمترین دستاوردهای جنبش دانشجویی است.
اکنون نیز با گذشت بیش از سی و پنج سال از پیروزی انقلاب اسلامی باز هم دانشگاه و دانشجویان محور تحولات روز به روز جامعه ی ایران هستند و هر ساله روز شانزدهم آذر روز سرزندگی جوانان، دانشجویان و دنشگاهیان است.
یاد و نام شهدای دانشجو گرامی باد.

دکتر محمدتقی رخشانی

نظر دهید







تمامی حقوق این وبسایت متعلق به روزنامه زاهدان میباشد.
طراحی توسط نی زار