به مناسب روز جهانی معلولین در گفتگو با ابراهیم خاشی مطرح شد: معلولین باید از انزوا ، گوشه گیری و ناامیدی فاصله بگیرند

مقدمه:
در تقویم جمهوری اسلامی ایران ۱۲ آذر به نام روز جهانی معلولین نامگذاری شده، به همین مناسبت گفتگویی کوتاه با ابراهیم خاشی یکی از اعضای هیأت مدیره جامعه ی معلولین استان انجام دادیم که در ادامه می خوانید:

لطفا خودتان را معرفی کنید.
اینجانب ابراهیم خاشی (جمال زهی) کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی الزهرا(س) و مدرس دانشگاه پیام نور هستم.
از کی با معلولیت جسمی مواجه شدید؟
از یک و نیم سالگی دچار فلج اطفال از ناحیه دست و پای راست شدم و با کمک کفش طبی که از هلال احمر مشهد آنرا خریداری می کنم(آنهم بصورت آزاد و نه از طریق سازمان بهزیستی)، می توانم راه بروم.
تلاش کردید چگونه رفتار کنید؟
سعی کرده ام همیشه مستقل باشم، طوری زندگی کرده ام که دیگران به من ترحم نکنند. هدفم در زندگی واقعاً پشتکار و تلاش بوده که بتوانم مدارج علمی و تحصیلات دانشگاهی را با موفقیت به اتمام برسانم.
با این مسئله که احساس می کنید روزی می توانستید مسئله معلولیت را جدی بگیرید و پشتکار نداشته باشید اما بر این معلولیت غلبه کردید و امروز بعنوان یک انسان مؤثر در جامعه کار می کنید برای روحیه دادن به معلولینی که فکر می کنند معلولیت یعنی محدودیت و کاری از پیش نمی برند چه توصیه ای دارید؟
من از تمامی معلولین استان می خواهم که در وهله ی اول به درس و تحصیلاتشان اهمیت فراوانی بدهند بالاخص تحصیلات آکادمیک و همچنین در راستای آن در سایر امور و زمینه هایی که علاقه و تخصص دارند مثل ورزش، هنر و… کارها و توانایی های خودشان را به هر طریق و نحوی به جامعه و مردم و مسئولین استانی و کشوری ارائه دهند.
در ضمن از صدا و سیمای استان، جراید و روزنامه ها و خبرگزاریها تقاضا دارم با معلولین موفق استانی بطور مداوم گفتگو و مصاحبه داشته باشند تا معلولین عزیز استان بیشتر دیده شوند.
با توجه به اینکه مؤسسات و مراکز آموزشی مالی زیادی در سطح استان وجود دارند از معلولین عزیز استان تقاضا دارم به فکر ادامه تحصیلات آکادمیک خود باشند. یک معلول تحصیلکرده مسلماً بهتر و راحت تر می تواند در جامعه از حق و حقوق خویش دفاع نماید.
معلولین باید از انزوا و گوشه گیری و ناامیدی فاصله بگیرند و از خداوند سمیع کمک بخواهند تا روز به روز موفق تر و سربلند در جامعه باشند و این میسر نیست الا با همت و اراده خویش دوماً حمایتهای خانواده و جامعه و در پایان و مهمتر از همه، مسئولین دلسوز نظام و انقلاب.
همکاری نهادهای متولی با شما چگونه است؟
حقیقتاً انتظار اینجانب و تمامی معلولین عزیز این است که مسئولین بهزیستی استان که متولی ما می باشند، همه جوره از معلولین حمایت و پشتیبانی داشته باشند.
قریب به ده سال می باشد که جامعه معلولین و انجمن دفاع از حقوق معلولین استان که نهادهای غیردولتی و غیرسیاسی می باشند، پل و رابطی بین معلولین و تمامی ارگانها و سازمانهای دولتی و خصوصی هستند.
بحث مناسب سازی معابر، نیم بها کردن بلیط های هواپیمایی، تسهیلات رایگان آموزشی، خدمات رایگان درمانی و… برای معلولین استان در اولویت کاری مسئولین استان بیش از پیش باشد.
درخواست شما از مسئولین؟
از تمامی مدیران و مسئولین استانی استدعا دارم در جذب و استخدام معلولین که ۳درصد طبق قانون و مصوبه مجلس شورای اسلامی در سالهای اخیر بوده را، تمام و کمال اجرا نمایند.
به معلولین در هر زمینه و فعالیتی که تخصص و تبحر دارند اهمیت فراوانی بدهند. از معلولین تحصیلکرده و موفق استانی که با مشقتها و مصائب فراوان به جایگاه و مقامی رسیده اند، حمایت و همکاری نمایند تا ترغیب و تشویقی برای سایر معلولین استان شود.
از استاندار مردمی و دلسوز استان استدعا دارم که یک فرد معلول را بعنوان مشاور خود در تمامی زمینه ها داشته باشد و کارهای اجرایی و مدیریتی را به معلولین موفق استانی بسپارد.
از صدا و سیمای استان و سایر ارگانها و نهادهای خبری و جراید استان تقاضا دارم که فرهنگ ازدواج یک فرد معلول با فرد سالم را سرلوحه کار و فعالیتشان قرار بدهند.
صحبت پایانی
در خاتمه، پیشاپیش روز جهانی معلولین که ۱۲ آذرماه می باشد را به تمامی معلولین بالاخص معلولین عزیز استانی تبریک و تهنیت عرض می نمایم.

گفتگو: مصطفی کیخا مقدم

نظر دهیدتمامی حقوق این وبسایت متعلق به روزنامه زاهدان میباشد.
طراحی توسط نی زار