تاریخ انتشار : ۳ آبا, ۱۳۹۴
کد مطلب : 932
گزارش سفر وزیر اطلاعات به استان

امنیت دغدغه ی همیشگی استان سیستان و بلوچستان بوده است. این دغدغه در برهه هایی از زمان به اصلی ترین مسئله ی استان تبدیل شده و همه ی ویژگی های مثبت استان را آنچنان پوشش می داده است که گویا در استان هیچ اتفاقی جز ناامنی نمی افتد. بدتر و سخت تر از آن احساس ناامنی بوده که شهروندان را فرا می گرفت تا آنجا که گاه با تاریک شدن هوا خیابان ها خلوت می شد و در روزهای تعطیل در کلاته ها و تفرج گاه های اطراف شهر زاهدان هم پرنده ای پر نمی زد و نقل محافل خانوادگی هم بحث امنیت و ناامنی بود.
پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ و استقرار دولت تدبیر و امید چند اتفاق خوب در استان افتاد.
۱-سیاست دولت در استان به طور کامل تغییر کرد و پدیده ای تحت عنوان شهروند درجه ی دوم از عرصه ی گفتمان و عمل حذف شد و همه ی مردم استان به طور مساوی مورد توجه دولتمردان قرار گرفتند و بخش مهمی از احساس تبعیض در جامعه از بین رفت و فاصله ی دولت- ملت به حداقل خود رسید. این رویکرد جدید مورد تأکید دولت و مورد اعتراف شخصیت های مختلف از اقوام و مذاهب گوناگون در استان است.
۲-ایجاد هماهنگی در میان نیروهای مؤثر در امنیت استان اتفاق خوشایند دیگر بود. اگر چه نیروهای مختلف اعم از سپاه، بسیج، نیروی انتظامی، مرزبانی، اطلاعات و معاونت امنیتی استانداری همیشه دغدغه ی امنیت استان را داشته اند و تا پای جان هم از هیچ کوششی دریغ نکرده اند اما متأسفانه در مقاطعی شاهد عدم هماهنگی میان آنها بوده ایم که عواقب بدی را نیز به همراه داشته است. در دوساله ی اخیر آنچه در رفتار و گفتار این مجموعه دیده شده و نتایج آن هم قابل رؤیت و ارزیابی است، هماهنگی است و محصول این هماهنگی میوه ی شیرین امنیت برای استان بوده است.
۳-امنیت مردمی از شعار به عمل تبدیل شده است. سرداران، معتمدان، علما و مردم کوچه و بازار همگان به سفره ی امنیت استان دعوت شدند و هر یک در جایگاه خود به ایفای نقش پرداختند. آنان که گروه های مردمی را صلا زده اند برای آنها نقش واقعی تعریف کرده اند و هرگز نخواسته اند از آنها ابزاری و یا تبلیغاتی استفاده کنند در نتیجه این تدبیر هم کارگر افتاده است.
۴-اقتداری نیروهای حاضر در میدان یکی دیگر از اتفاقات خوبی بود که در استان افتاد. پس از شهادت چند نفر از مرزبانان جان برکف، فرمانده مرزبانی استان گفت: ما مرزبان هستیم، شهادت افتخار ماست، آمده ایم تا جان بدهیم و امنیت مرزهای استان را تأمین کنیم. این سخن فصل خطابی بود بر نگاه های دیگری که در استان وجود داشت و با شهادت مأموران سیاسی و غوغاسالارانه برخورد می کردند. این نگاه اقتداری را به صحنه ی ظهور آورد که خود به یک فاکتور مهم در ایجاد امنیت استان تبدیل شد و همه ی نیروهای فعال در عرصه ی امنیت استان در صدد تحقق همین اقتدار برآمدند.
۵-حالا می توانید سئوال کنید کجای این نوشتار گزارش سفر وزیر اطلاعات به استان است. سفر وزیر اطلاعات و همراهان و جلساتی که برگزار شد و نشست هایی که داشتند تأکیدی بود بر همان چهار نکته ی گفته شده و این که اکنون با شرایط مناسب امنیتی استان باید فراتر از ایجاد امنیت برویم. باید مردم احساس امنیت بکنند و این گام هم به اتکای همان نکات قابل تحقق است.

نظر دهیدتمامی حقوق این وبسایت متعلق به روزنامه زاهدان میباشد.
طراحی توسط نی زار