تاریخ انتشار : ۲۸ مهر, ۱۳۹۴
کد مطلب : 927
آزمایش قبل ازدواج فامیلی را جدی بگیرید

مقدمه:
هموفیلی معروفترین اختلال انعقادی شناخته شده است. ۱۳ پروتئین انعقادی از عوامل اصلی انعقاد خون انسان به هنگام وارد آمدن ضربه، جراحت و انجام اعمال جراحی را به دنبال دارد که کمبود فاکتور (پروتئین) ۸ و ۹ هموفیلی نامیده می شود. گذشته از مخاطرات خونریزی های خارجی، خونریزی های داخلی در مفاصل و بافت های نرم عضلات، در این بیماران ایجاد دردهای بسیار شدید و در صورت عدم درمان به موقع می تواند به معلولیت منجر شود. ۱۵ نوع اختلال انعقادی از جمله اختلال و کمبود پلاکت ارثی و بیماری ون ویلبراند تحت عنوان عمومی هموفیلی توسط این کانون حمایت می شوند.
آنچه در ادامه می خوانید گزارشی کوتاه از برگزاری نشستی با عنوان بررسی مشکلات بیماران هموفیلی استان با حضور جمعی از نمایندگان دستگاه های اجرایی خیرین و NGOها در محل دفتر کانون برگزار شد.
بیگم سلمانیان مدیر کانون هموفیلی استان در خصوص مأموریت کانون هموفیلی استان گفت: این کانون، سازمانی است غیردولتی، غیرانتفاعی، غیرسیاسی و خیریه، عضو ملی فدراسیون جهانی هموفیلی، که از دی ماه ۹۳ با هدف ارتقاء سطح کیفیت زندگی بیماران هموفیلی و سایر اختلالات انعقادی ارثی از طریق ارائه حمایتهای داروئی، درمانی، اجتماعی، آموزشی، پیشگیری و حقوقی فعالیت می نماید.
وی در ادامه به دستاوردهای کانون اشاره کرد و اظهار داشت: مرکز درمان جامع خدمات مورد نیاز بیماران هموفیلی ایران را به صورت رایگان به آنان ارائه می نماید. این خدمات شامل خدمات آزمایشگاهی عمومی و تخصصی، ژنتیک، فیزیوتراپی، دندانپزشکی، داروخانه، کلینیک های تخصصی ارتوپدی و کودکان است.
از خدمات بسیار مهم آزمایشگاه ژنتیک مرکز درمان جامع هموفیلی ایران پیشگیری از تولد بیمار هموفیلی است که سلمانیان به آن اشاره کرد.
بیگم سلمانیان مدیر کانون هموفیلی استان در این جلسه به خوابگاه بیماران شهرستانی اشاره داشت و گفت: خوابگاه بیماران شهرستانی در ساختمان دفتر مرکزی کانون هموفیلی ایران با ۴۰ تخت و امکانات لازم و تأمین وعده های غذایی، آماده ارائه خدمات به بیماران شهرستانی است که با هدف درمان و بهره مندی از خدمات درمانی مستقر در مرکز به تهران سفر می کنند.
کانون هموفیلی استان نیز در نظر دارد تا با حمایتهای خیرین در بخش خصوصی و دولتی خوابگاهی را در مرکز استان جهت ارائه خدمات به بیماران هموفیلی که از سایر شهرهای استان سیستان و بلوچستان به زاهدان مراجعه می نمایند تأسیس نماید.
بیگم سلمانیان مدیر کانون هموفیلی استان خدمات مددکاری را برگزاری کارگاه های آموزشی، هدایت ناقلین به آزمایشگاه ژنتیک و مشارکت مؤثر در تأمین هزینه های آزمایشگاهی ژنتیک، مشارکت مؤثر در تأمین هزینه های جراحی ها و داروها، وسایل مورد نیاز جراحی ها و خدمات میدانی در حوزه بیمارستانها، هدایت بیماران به مراکز توانبخشی و تأمین هزینه های آن، تهیه وسایل توانبخشی (واکر، ویلچر و عصا) هدایت بیماران دارای معلولیت برای استفاده از خدمات و امتیازات سازمان بهزیستی و قانون حمایت از معلولین همچنین تأمین ۲۵ درصد شهریه دانشگاه آزاد، هدیه ازدواج و اعزام زوج های جوان به مشهد مقدس، سفرهای تفریحی و زیارتی، برگزاری اردوهای فرهنگی و اجتماعی، پرداخت کمک های نقدی و غیرنقدی، تأمین لوازم التحریر و عیدی، هدایت بیماران واجدالشرایط برای استفاده از خدمات کمیته امداد امام خمینی(ره) و تأمین هزینه های ایاب و ذهاب عنوان کرد.
وی در ادامه به واحد امور داوطلبین هم اشاره کرد و افزود: این امکان برای افراد نیکوکاری که بخواهند بخشی از اوقات فراغت به تناسب تخصص و علاقه، به انجام فعالیت های خیرخواهانه و انسان دوستانه، تحت عنوان یاوران کانون اختصاص دهند، بوجود آمده است باید اشاره داشت.
کانون هموفیلی استان اعتقاد دارد که داوطلبین حق دارند عقاید و نظرات خود را در سازمان بیان نمایند و از حمایتهای قانونی در هنگام انجام کار داوطلبانه برخوردار شوند. لازم بذکر است: دفتر کانون هموفیلی ایران نمایندگی سیستان و بلوچستان به آدرس: زاهدان، تقاطع خیابان مصطفی خمینی و امیرالمؤمنین، مجتمع پزشکان عرفان طبقه سوم واحد ۱۱ و تلفن: ۹۲-۳۳۲۱۶۸۹۱ و شماره حساب جهت واریز کمکهای مردمی به نمایندگی کانون هموفیلی استان: بانک پاسارگاد ۲۱۰۱۱۱۰۱۰۰۲۴۰۶۱ معرفی می شود.

گزارش: محمد علی تدبیری

نظر دهیدتمامی حقوق این وبسایت متعلق به روزنامه زاهدان میباشد.
طراحی توسط نی زار