تاریخ انتشار : ۲۶ مهر, ۱۳۹۴
کد مطلب : 915
محرم فصل شروع حماسه های عاشورایی

مقدمه
ماه مُحَرّم یا محرم‌الحرام نخستین ماه تقویم اسلامی (هجری قمری) و به اعتقاد مسلمانان از جمله ماه‌های حرام است. به‌همان‌گونه که پیش از ظهور اسلام، در دوران جاهلیت، جنگ و خونریزی در این ماه‌ها ممنوع بود، پیامبر اسلام نیز همان را تأیید کرد.محرم نخستین ماه از ماه‌های دوازده گانه قمری و یکی از ماه‌های حرام است که در دوران جاهلیت و نیز در اسلام، جنگ در آن تحریم شده بود. شب و روز اول محرم به عنوان اول سال قمری دارای نماز و آداب خاصی است که در کتاب مفاتیح الجنان بیان شده است.محرم، ماه حزن و اندوه و عزاداری شیعیان در قتل حسین بن علی است.
محرم در فرهنگ اسلامی یک تاریخ زنده، یک انقلاب خونین، یک مظلومیت آشکار و یک مجموعه‌ی از حماسه های بی نظیر است. محرم ماه خداست. ماهي که خون خدا بر زمین ریخت و بهترین بندگان خدا در دست بدترین موجودات زمینی به شهادت رسیدند آنچه در ادامه مي آيد توضيحات حجت الاسلام عيسي بزماني مدير كل تبليغات اسلامي استان در خصوص نحوه برگزاري مجالس عزاداري سرورو سالار شهيدان حضرت اباعبدا… حسين(ع) است درهمين رابطه باتعدادي از مردم شهر زاهدان به گفت وگو نشستيم كه مي خوانيد.
حجت الاسلام عیسی بزمانی گفت: نشست استانی ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبت‎های مذهبی با حضور حجت‌‌الاسلام روحانی‌نژاد معاون فرهنگی تبلیغی سازمان تبلیغات اسلامی کشور و جمعی از مسئولان عالی رتبه استان برگزار ‌شد. بزمانی ضمن تبیین تاریخچه ستاد ساماندهی شئون فرهنگی افزود: به منظور اینکه مجالس و محافل مربوط به عزاداری سید الشهدا (ع) سیاست ‌گذاری و ساماندهی شود این برنامه در دستور کار قرار دارد. بزمانی نهضت حسینی و حماسه عاشورا را حیات و اوج مبارزه با ستم و استعمار دانست و بیان داشت: احیای حق‌طلبی و عدالت‌خواهی روحیه سید‌الشهدا(ع) است که به جامعه القا کردند و هویت شیعه نیز برگرفته از همین نهضت است.
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان تصریح کرد: نهضت حسینی مشعلی بر سر راه انسانیت است که باید همچنان نورانیت خود را حفظ کند و از بدعت‎ها و خرافات دور بماند در همین راستا مصوبه‎ای تحت عنوان مصوبه ۶۰۳ در شورای عالی فرهنگی تصویب شد تا در جهت مقابله با پدیده‌های ناشایست که موجب خرافات در مجالس دینی را فراهم می‎کند به کارگیری شود وبرای جلوگیری از موسیقی‎های ناشایست و استفا ده از طبل‌ها و مقاتلی که اصل نهضت حسینی را تحریف می‌کند بنا گذاشته شده و در این مصوبه خط و مشی اجرایی مراسم سید الشهدا(ع) بیان ‎شد.
وی اعضا این ستاد را سازمان تبلیغات اسلامی، اداره  ارشاد اسلامی، دفتر تبلیغات اسلامی، نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها، نماینده امام جمعه در شورای سیاست‎گذاری ائمه جمعه، دستگاه‎های امنیتی و انتظامی، آموزش و پرورش، شورای هیئات مذهبی و کانون مداحان عنوان کرد.
حجت الاسلام بزمانی گفت: برای غنابخشی فکری و محتوایی مجالس و مراسم سوگواری سیدالشهدا (ع) و اهتمام بیشتر به اندیشه‎های حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری در خصوص مراسم و همچنین تهیه برنامه منسجمی در خصوص نقد و بررسی مراسم و مجالس مربوطه به ترویج و تقویت فرهنگ عاشورایی این ستاد تشکیل شده است.
وی با اشاره به اینکه این ستاد به صورت ماهیانه تشکیل و با رصد مناسبت‌های مختلف سیاستگذاری و مصوبات خود را متناسب با مقتضیات استان اعلام می‎کند گفت: در استان ما بالغ بر دو هزار مصوبه در سال‌های گذشته انجام شده است و در مرکز استان تا کنون ۵۳ جلسه برگزار کردیم.
مدیرکل تبلیغات اسلامی سیستان و بلوچستان از برگزاری همایش استانی ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در ۲۳ مهرماه جاری خبر داد و افزود: برگزاری محافل مذهبی باید بر اساس محکمات دینی و اسلامی باشد.
بزمانی یادآور شد: سازماندهی، ساماندهی، توسعه، تعمیق، تقویت،  آسیب‌زدایی از فعالیت‌های مناسبتی و مسایل روز در همین نشست با حضور کارشناسان اجرا خواهد شد
علي حسيني يكي از شهروندان زاهداني گفت: ماه محرم فصل شکفتن لاله های مقاومت خونین اسلام است.همان گونه که سرآغاز زوال حاکمیت های فاسد نیز است. محرم تاریخ است اما نه تاریخ عادی و روز مره زندگی، کار، فعالیت، مصرف و معامله، محرم تاریخ یک تحول عمیق و یک انقلاب تاریخ ساز است. تاریخ شروع اصلاحات در نظام اجتماعی منحرف شده. و تعلیمات فراموش شده اسلام است.
حنيف نارويي يكي ديگر از شهروندان زاهداني كه اهل سنت هم است درخصوص محرم مطا لبي بيان واظهار داشت:محرم فصل شروع حماسه های عاشورایی است. حماسه های که هر ماه را محرم، هر سرزمین را کربلا و هر روز را عاشورا می کند. محرم تاریخی است که قطع بندی جدیدی را در جامعه اسلامی ارائه می کند همه بايد بدا نيم محرم متعلق به همه مسلمانان است اگر ديده ميشود اهل سنتي نظاره گر سوگواري است به عنوان تماشاچي نيست بلكه ارادت وعلاقه مانيز به انبياء ورسول خدا(ص) است
برخي روحانيون ،كارشناسان ومردم معتقدند ومي گويند  حسینیان سینه چاک اسلام و سنت محمدی(ص) و آماده های همیشه جانفشانی و شهادت قساوت دلان دنیا طلب، دین فروشانی که فقط برای حفظ قدرت حیوانی و بدست آوردن جیفه دنیایی خویش به جنگ پاک ترین انسان ها رفت و جگر گوشه های پیامبرشان را بی رحمانه سر بریدند نظاره گران صحنه مبارزه حق و باطل اند، کسانی که برای حفظ دنیای مادی و جان های بی ارزش خود از هرگونه رشادت طلبی در راه خدا و دین خدا به گوشه تنگ دنیای فانی خزیده و دین خود را با مصلحت های زود گذر دنیای معاوضه کردند. یعنی گوشه نشینان نظاره گر ظلم های یزیدیان فاسد و تنهایی های باعظمت فرزندان پیامبر(ص) بودند.محرم ماه شروع انقلاب ها است. انقلاب دینی و اجتماعی، انقلابی که برای رجعت به اصالت های اصیل دین محمدی(ص) برپا شد بايد به ياد داشته باشيم  زنان رسالت پیامبری این انقلاب را بردوش دارند. زنان آخرین سنگر های دشمن را در مرکز حاکمیت ظلم فرومی ریزند محرم الهامبخش تمام انقلاب های عدالت خواهی و اصلاح طلبان دین محمدی(ص) است. محرم تنها انقلابی است که از تمام جوانب پیروز شد. زیرا که جنایت کاران کربلا فراموش شده تاریخ شده اند اما شهدای عاشورا زندگان همیشه الهامبخش تاریخ اند. همان گونه که بیرق سرخ انقلاب کربلا تا ابدیت تاریخ، برفراز بلندای تاریخ بشریت همواره جلوه گر است.. مظلومیت های کسانی که فرزندان و جگر گوشه های پیامبر(ص)بودند اما توسط امت دنیا پرست و مدعیان دروغین مسلمانی به شهادت رسیدند. ابعاد مظلومیت انقلابیون عاشورا عمق بی نظیر دارد. در مرام ومسلک کدام دین و ملت، زن ها و اطفال بی گناه از آشامیدن آب محروم می‌شود؟ در منطق کیست که یک طفل شش ماهه بجای آب، گلویش با تيركمان دریده می‌شود؟ بعد از شهادت بر بدن های مردان اسب تاخته می‌شود. و از دفن اجساد شهدا ممانعت به عمل می آید. آیا مظلومیت بیش از این را در تاریخ می توان سراغ گرفت؟ آنهم توسط جنایت کارانی که به نام خلافت اسلامی دست به جنایت زدند. حاکمان فاسدی که بر مسند خلافت پیامبر(ص) تکیه زدند ولی فرزندان پیامبر(ص) خود را قطعه قطعه کردند. و انواع توهین ها و بی‌حرمتی ها را بر آل رسول ا… (ص) روا داشتند.
نتیجه این که: پس محرم و عاشورا به ما احتیاج ندارد. ما و همه بشریت به عاشورا و تاریخ محرم و گریه های کربلا محتاج تریم.

مدتی هست که زخم دل من خورده نمک
از کس و ناکس و بیگانه شنیدم متلک
رَحمةُ الّله عَلَی الحُبَّ حُسینِ بنِ عَلی
ْسر ارباب سلامت،حرف مردم به درک
باز هم چشم به راهم که مُحرّم برسد..
بوی اسپند عزایش به مشامم برسد…
کاش امسال، مُحرّم به دعای زهرا (س)
خبرآمدن منجی عالم برسد…
اللهم عجل لولیک الفرج

گزارش: محمدعلی تدبیری

نظر دهیدتمامی حقوق این وبسایت متعلق به روزنامه زاهدان میباشد.
طراحی توسط نی زار