تاریخ انتشار : ۲۵ مهر, ۱۳۹۴
کد مطلب : 906
شب باشکوه سیستان در تهران

نگاه به هفته های فرهنگی از این جایگاه بوه است که ایران رنگین کمانی از فرهنگ هاست و هر یک از اقوام ایرانی یک رنگِ این رنگین کمان زیباست و به طور طبیعی همه ی اقوام باید با فرهنگ و هنر اقوام دیگر آشنا باشند و برگزاری هفته های فرهنگی در مرکز کشور اقدامی در راستای این هدف می باشد. برگزاری نخستین همایش هنر و ادب سیستان هم که از ۱۷ تا ۲۱ مهرماه در خانه هنرمندان ایران و تالار وحدت برگزار شد نیز همین هدف را پیگیری می کرد. ضمن آنکه با توجه به شرایط خاص استان ما که به دلیل شرایط خاص جغرافیایی و همسایگی با دو کشور افغانستان و پاکستان محل عبور کاروانهای مواد مخدر و دسیسه های سازمان های حامی تروریسم و مخالف جمهوری اسلامی می باشد به طور طبیعی در معرض اتهام ناامنی هست و برخی بی توجهی های داخلی در زمینه ی تلویزیون و سینما و رسانه ها نیز به تشدید تبلیغات علیه استان ما منجر شده است و به طور طبیعی هنرمندان استان در قبال این شرایط احساس مسئولیت می کنند و وظیفه ی خود می دانند که با به نمایش گذاشتن توانمندی های خود در تلطیف ذهنیت هم وطنان خود از استان ما بکوشند.
همایش هنر و ادب سیستان در همین راستا برنامه ریزی شده بود و هنرمندان استان در رشته های مختلف از جمله موسیقی، تئاتر، انیمیشن، فیلم مستند، عکس، طرح، نقاشی، خوشنویسی، شاهنامه خوانی، شعر، هنرهای دستی و غذاهای محلی تلاش کردند با هموطنان و حتی گردشگران خارجی ارتباط برقرار کنند. نکته ی قابل توجه آنکه در این تلاش سیستانی های استان های خراسان، گلستان و تهران هم همراه بودند. با توجه به زمان برگزاری همایش که نزدیک به ماه محرم و ایام سوگواری حضرت اباعبداله الحسین(ع) بود در پنج روز خلاصه شد که چهار روز اول در خانه هنرمندان ایران و مراسم اختتامیه هم در تالار وحدت برگزار شد.
آوای ساز و دهل به همراهی چاپ و چوب بازی در این چند روز تهران را به وجد آورد تا آنجا که بارها خواهان تکرار برنامه و تداوم آن می شدند. شاهنامه خوانی استاد حسین مددی با استقبال خوبی روبرو شد. شاعران استان با اشعار خود لطافت طبع و خشونت شرایط طبیعی حاکم بر استان را به تصویر کشیدند. تالار شادروان استاد ممیز میزبان آثار هنرمندان استان نقاشی های اساتید زمردی، درگی، خیل اله خلیلی، سپهر نرگس و طراحی های استاد علی راشکی به همراه خوشنویسی های استاد احمد بستانی و سایر خوشنویسان و عکس های مسعود شیخ ویسی و حامد غلامی و سایرین گالری استاد ممیز را محل پر رفت و آمد خانه هنرمندان کرده بود. اجرای گروه موسیقی فرخی سیستانی و هامون با ترانه های سیستانی دیدنی بود. انیمیشن های سپهر نرگس و حسین مظلوم با استقبال بینندگان روبرو شد. فیلم مستند خطوط ناپیدای مهدی رخشانی با معرفی استاد علی راشکی بسیاری از حاضران را ذوق زده کرد.
غرفه های صنایع دستی که سیستانی های گلستان به ویژه خانم رمضان پور مسئولیت آن را بر عهده داشت در تعاملی استثنایی با هم وطنان به خوبی فرش و گلیم و بافته های دستی زنان سیستانی را معرفی کرد. تسلط خانم رمضان پور به زبان انگلیسی فرصتی ناب بود برای انتقال داشته ها او که کم هم نبود به گردشگران خارجی که بازدید آنها از غرفه ها هم کم نبود.
در پایان غرفه ی غذاهای سنتی بود که پرطرفدارترین آنها چلبک، کشک زابلی و لندو بود. از زمان شروع فعالیت خانه هنرمندان و پیش از شروع فعالیت همایش، غرفه ی غذا فعال بود و پخت کشک زابلی صبحانه ای لذیذ حتی برای عابران پارک بود. پخت چلبک که از صبح شروع می شد تا پایان فعالیت همایش یعنی ساعت ۹ شب ادامه داشت و همواره هم با صف روبرو بود و علاقه مندان بسیاری داشت. کلوچه و لندو هم مشتری های خود را داشت. فعالیت هنرمندان و دست اندرکاران همایش با نمایش فیلم خطوط ناپیدا در شب بیستم مهرماه در خانه هنرمندان به پایان رسید و همگان رفتند تا برای اختتامیه در ۲۱ مهرماه و در تالار وحدت تهران آماده شوند. شب باشکوه سیستان در تهران مراسم اختتامیه مثل همیشه دلهره های خود را داشت اما اندک اندک جمع دوستان رسیدند. شهروندان سیستانی، میهمانان تهرانی، آقای جمشیدنژاد و خانم اربابی دو معاون استاندار، حاج صفر اسلامی و مهندس شهریاری دو مشاور استاندار، آقایان دکتر شهریاری و دکتر حسینی و خانم دکتر عالی نمایندگان سیستانی استان در مجلس، آقای عادل مزاری دبیر کمیسیون فرهنگی، اجتماعی کلان شهرها و مراکز استانهای شهرداری تهران، دکتر نورا، دکتر احمدعلی کیخا، حاج میرعباس میرحسینی نمایندگان پیشین مجلس، مهندس گلشنی مدیرکل شیلات استان، مهندس عاقبت بخیر مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان، آقای محمد سراوانی مشاور اقتصادی در وزارت آموزش و پرورش و مسئولینی از سیستانی های سرخس و گلستان و شهرهای اطراف تهران و بسیاری دیگر که هر یک سرمایه ای برای استان در نقاط مختلف کشور و به ویژه تهران بودند. سرانجام با رسیدن استاد غلامعلی رئیس الذاکرین و دکتر نوش آبادی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جمع کامل شد و مراسم با سرود ملی و تلاوت قرآن کریم آغاز شد. سپس سلطان جهانتیغ به عنوان مجری آغاز سخن کرد و هنوز چند جمله ای نگفته بود که آنانی که او را نمی شناختند از بغل دستی خود می پرسیدند این کیست؟ به راستی کلمات سفته و پخته ی او همگان را محو شایستگی فرزندان سیستان کرد. سیدعلی حسینی دبیر همایش در سخنانی کوتاه تنها به خوش آمدگویی اکتفا کرد و از بی مهری ها و وعده های وفا نشده هیچ نگفت. آقای جمشیدنژاد معاون سیاسی، اجتماعی استاندار سخنران بعدی بود که بر نقاط قوت هنر و ادب سیستان تأکید کرد. دکتر سیدباقر حسینی که سخنران بعدی بود گلایه هایی از بی محبتی و بی توجهی برخی مسئولان استانی به همایش هنر و ادب سیستان مطرح نمود. سپس دکتر نوش آبادی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برپایی این همایش اظهار خوشحالی نمود و برپایی آن را به سیستانی ها تبریک گفت. در فاصله ی سخنرانی ها، شاعران استان به شعرخوانی پرداختند ساناز شهنوازی، محمد میر اشعار زیبایی خواندند اما نقطه ی اوج شعرخوانی شعر زیبای سلطان جهانتیغ بود که به گویش سیستانی بود و بارها و بارها با تشویق حاضران روبرو شد. شاهنامه خوانی حسین مددی و سخنرانی استاد ابراهیم سرحدی در ریشه یابی واژه های سیستانی و اجرای موسیقی توسط دو گروه فرخی سیستانی و هامون هم لطافت و گیرایی خود را داشت.
به این ترتیب بخش اول برنامه ی اختتامیه به پایان رسید. بخش دوم برنامه به تجلیل از استاد غلامعلی رئیس الذاکرین اختصاص داشت. این برنامه با سخنرانی دکتر محمدتقی رخشانی آغاز شد دکتر رخشانی ضمن برشمردن نقش سیستان و سیستانیان در حفظ استقلال و هویت ملی ایران به توضیح تحولاتی پرداخت که منجر به انحطاط تمدنی و فرهنگی سیستان گشت. وی در ادامه به نقش ارزشمند استاد رئیس الذاکرین در آغازگری سرایش شعر به گویش سیستانی پرداخت و خطاب به استاد رئیس گفت: جناب استاد رئیس الذاکرین نهالی را که جنابعالی کاشتید و با خون دل آن را آبیاری کردید اکنون به درخت تناوری تبدیل شده است. خیل شاعران بومی سرا که پا بر شانه ی استاد رئیس الذاکرین گذاشتند و قد کشیدند اکنون سودای آن دارند که از استاد فراتر روند و از وی سر شوند و این اقتضای پویایی فرهنگی است و کمال آرزوی خود استاد رئیس هم همین است. البته این فرا رفتن در سرودن شعراست نه جایگاه استاد که این جایگاه یعنی جایگاه آغازگری سرایش شعر به گویش سیستانی و این فضل تقدم تا همیشه از آن استاد غلامعلی رئیس الذاکرین است.
جناب استاد اگر در همین تالار بخواهیم از شاعرانمان که با گویش سیستانی شعر بخوانند توانایی آن را دارند که تا صبح برای ما شعر بخوانند. شاعران گرانقدری چون غلام پودینه، ماشاالله خلیلی، غلام پیری، سلطان جهانتیغ، محمد میر، بدیل رخشانی، داود صیاد و گروهی دیگر و در جمع دختران و بانوان می بینیم که چقدر عالمانه و مسلط برقواعد شعر، عاشقانه و با رعایت همه ی صور خیال و از دل چنانکه میبینیم چون شعر می خوانند چگونه بردل شنوندگان می نشیند و این همه محصول همان نهالی است که شما کاشتید و با خون دل آن را آبیاری کردید.
در ادامه ی جلسه با حضور معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونان و مشاوران استاندار، نمایندگان مجلس و جمعی از هنرمندان و فرهیختگان سیستانی که بر روی سن حاضر شده بودند لوح سپاس وزیر ارشاد و هدایای دیگر تقدیم استاد رئیس الذاکرین شد و در پایان نیز استاد رئیس الذاکرین ضمن تشکر از حاضران به شعرخوانی پرداخت.این مراسم با شکوه با چاپ و چوب بازی سیستانی و عکس های یادگاری به پایان رسید.

نظر دهیدتمامی حقوق این وبسایت متعلق به روزنامه زاهدان میباشد.
طراحی توسط نی زار