تاریخ انتشار : ۲۷ مرد, ۱۳۹۴
کد مطلب : 867
دکتر محمد تقی رخشانی: از نحوه ی اداره ی استان راضی نیستم

اشاره:
انتشار خبر درخواست مجوز حزب راه پیشرفت به عنوان نخستین حزب استانی در فضای سیاسی استان بازتاب های گوناگونی داشت با توجه به اهمیت موضوع در نشستی به گفت و گو با دکتر محمد تقی رخشانی عضو هیئت موسس این حزب پرداختیم.
این موضوع بهانه ای شد تا به سایر مباحث سیاسی روز نیز سری بزنیم.
آنچه در پی می آید مشروح این گفتگو است.

بهانه ی این گفتگو درخواست مجوز برای حزب راه پیشرفت به عنوان اولین حزب استانی است. بنابراین از همین موضوع شروع می کنم چرا حزب محلی؟ چرا راه پیشرفت؟
این نکته یکی از بدیهی ترین اصول علم سیاست است که اگر جامعه ای دارای ساختار سیاسی مبتنی بر رأی گیری است باید احزاب سیاسی آزاد، فعال و مؤثر داشته باشد این ضرورت بدون توجه به این است که نظام سیاسی ریاستی باشد یا پارلمانی در هر صورت وجود احزاب یک نیاز است.
مثل بسیاری از مسایل دیگر در حوزه ی سیاست و دموکراسی و فعالیت احزاب هم ما از دنیا بسیار عقب بوده و هستیم در شرایطی که نظام های استبدادی شاهنشاهی بر ایران حکومت می کردند و ملت رعایای پادشاه بودند و سلطنت ودیعه ی الهی که به شخص شاه سپرده شده بود، برخی کشورهای دنیا نظام دموکراسی داشتند و فعالیت های حزبی را تجربه می کردند.
مشروطیت سرآغاز طرح مطالباتی از طرف ملت ایران بود که رنگ و بوی دموکراسی داشت، بحث حکومت قانون، قانون اساسی، پارلمان، دولت مسئول و پاسخگو، مطبوعات آزاد و احزاب آزاد در این دوره مطرح شد اما فرآیند شکل گیری احزاب خیلی ابتدایی و تا حدودی صوری بود، همین احزاب صوری هم هنوز سر بر نیاورده بودند که به جان هم افتادند و فضا به سمتی رفت که دیکتاتور قانون نشناسی به نام رضاخان را با داس درو به جان همه انداخت. بعد از رفتن رضاشاه هم تجربه ی فعالیت های حزبی خیلی موفق نبود احزاب بعد از انقلاب هم که عمدتاً دولت ساخته بودند هم حزب جمهوری اسلامی، هم حزب کارگزاران و هم حزب مشارکت در دوره ی اصلاحات این ویژگی را داشتند.
به نظر شما چرا احزاب در ایران خیلی موفق نبوده اند؟
شما می فرمایید خیلی موفق نبوده اند، بنده عرض می کنم اصلاً موفق نبوده اند و بزرگترین علت را هم در این می دانیم که در تاریخ ایران حتی یک نفر نبوده است که به دموکراسی اعتقاد راسخ داشته باشد، بوده اند کسانی که به برخی اصول و قواعد دموکراسی پایبندی و التزام داشته اند مانند دکتر محمد مصدق، مهندس بازرگان یا تعدادی از اصلاح طلبان اما هیچ کدام از این افراد به صفر تا صد دموکراسی نه معتقد بوده اند و نه ملتزم بوده اند.
در کنار این اصل اول شرایط سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ایران هم نقش داشته که در جای خود قابل بررسی است.
ببخشید در حال توضیح دادن بودید من پرسش دیگری مطرح کردم لطفاً ادامه بدهید.
بله عرض کنم که علی رغم همه ی این ضعف ها و نارسایی ها در فعالیت های حزبی با عنایت به قانون اساسی جمهوری اسلامی که همه تصمیم گیری های مهم از شورای یک روستا تا رهبری به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با انتخابات انجام می شود راه همین است و هیچ بدیلی برای آن وجود ندارد. راه پیشرفت همین فعالیت حزبی و تمرین دموکراسی و الزامات آن است.
متأسفانه و با تأثر تمام تجربه ی فعالیت های حزبی در استان ما هم هیچ دستاورد مثبتی نداشته من این نکته را بارها در زاهدان و هم در جمع دوستان تهران مطرح کرده ام بزرگواران تهران سوت می زنند ما خبردار می ایستیم و ما فریاد می زنیم، آنها نمی شنوند. نگاه از بالا به پایین تهرانی ها همیشه مشکل ساز بوده آنها اگر نگویم پادو به جرأت می گویم عامل می خواهند و این با فعالیت حزبی آن گونه که در کشورهای حتی همین پیرامون خودمان مثل پاکستان و هندوستان و ترکیه وجود دارد دارای فاصله ی زیادی است. بنابراین ما گرفتار یک پارادوکس هستیم از یک طرف فعالیت حزبی یک الزام است و از طرف دیگر احزاب مستقر در تهران با رفتارهای حزبی فاصله ی زیادی دارند، خوب راه حل ما برای خروج از این پارادوکس حزب محلی بود با این نگاه به دوستانمان در تهران اعلام می کنیم که پادو و عامل آنها نیستیم اگر مایل بودند در فرآیند توسعه ی سیاسی و پیشرفت کشور می توانیم شریک آنها باشیم اگر پذیرفتند همراه آنها هستیم و اگر نپذیرفتند راه خودمان را که راه پیشرفت است خواهیم رفت.
شورای اصلاح طلبان استان هم تشکیل شده است در این مورد توضیح می فرمایید.
شورای اصلاح طلبان استان شامل احزاب اصلاح طلبی است که در استان دفتر نمایندگی دارند که جمعاً هفده تشکل از مجموع بیست یا بیست و دو تشکل اصلاح طلب هستند. این شورا بعد از حضور آقایان رهامی و کواکبیان تشکیل شد و به دنبال آن شورای انتخاباتی اصلاح طلبان هم تشکیل شد که علاوه بر احزاب اصلاح طلب شامل شانزده یا هفده نفر از شخصیت های اصلاح طلب می شود و کارکرد ویژه ی این شورا انتخابات مجلس است.
جلسات اصلاح طلبان استان که قبلاً برگزار می شد، تعطیل شده است چرا این جلسات برگزار نمی شود؟
قبل از تشکیل شورای اصلاح طلبان استان این جلسات را ما برگزار می کردیم که سه جلسه در زاهدان و دو جلسه هم در زابل برگزار کردیم اما با تشکیل شورای اصلاح طلبان استان برای جلوگیری از موازی کاری ما از برگزاری جلسات خودداری کردیم و دوستان ما در شورا خودشان متکلف برگزاری این جلسات هستند.
جلسه ای هم تا حالا توسط شورا برگزار شده است؟
قاعدتاً شورا مشغول سامان دهی شوراهای انتخاباتی اصلاح طلبان در شهرستانها هستند و در واقع در حال شکل دادن به انسجام درونی هستند، حتماً زمان بندی و برنامه ریزی برای تشکیل جلسات عمومی دارند اما به دلیل اینکه من نتوانسته ام تاکنون در جلسات حضور داشته باشم از جزئیات کار خبر ندارم.
فکر می کنید اصلاح طلبان در انتخابات حضور موفق خواهند داشت؟
این که اصلاح طلبان در انتخابات حضور خواهند داشت که حتماً با تمام توان و امکان حاضر می شوند این که موفق هم خواهند بود یا خیر خوب با توجه به فضای استان که فضای اصلاح طلبی است. اگر گزینه های اول ما فرصت حضور در رقابت را پیدا بکنند، موفقیت هم دور از دسترس نیست.
گزینه های اصلاح طلبان در حوزه های انتخابیه تعیین شده اند؟
در بسیاری از حوزه ها مشکل نداریم و گزینه های مناسبی اعلام آمادگی کرده اند در برخی حوزه ها از جمله زاهدان و زابل مشغول رایزنی هستیم به گزینه هایی رسیده ایم با افراد بیشتری هم در حال تعامل و گفتگو هستیم. آنچه مسلم است این که اصلاح طلبان در انتخابات هستند و از گزینه های خودشان حمایت می کنند.
امکان ائتلاف با گروه های دیگر مثلاً افراد مستقل هم وجود دارد؟
در بلوچستان که حوزه های انتخابیه یک نماینده دارند عملاً ضرورتی برای ائتلاف نیست و در هر حوزه گزینه های اصلاح طلب داریم. در زاهدان هم امیدواریم مشکل نداشته باشیم و گزینه های مناسب اصلاح طلب در جمع تأیید صلاحیت شده ها باشند. اما در زابل با توجه به سابقه ی ائتلاف ها به نظرم خیلی جواب نمی دهد یعنی اگر دو گزینه ی اصلاح طلب مناسب نداشته باشیم به نظرم بهتر است که روی تک گزینه کار کنیم. البته این نظر شخصی من است و شما می دانید که ریاست شورا با جناب حاج آقای عرفانی است و ایشان نظرات شورا را منتقل می کنند. آنچه من گفتم فقط نظر شخصی خودم بود.
جنابعالی، آقای دکتر طباطبایی، آقای دکتر دیانت، آقای حسن سرگزی، آقای صفر اسلامی، حجت الاسلام دکتر غلامحسین جهانتیغ و حجت الاسلام طباطبایی جزو کاندیداها هستند؟
در مورد حجت الاسلام طباطبایی امام جمعه ی قبلی زابل نمی دانم، اگر اعلام آمادگی بکنند بسیار خوب است اما بقیه انشاءا… که هستند. دیگرانی هم به این جمع اضافه می شوند.
اگر آرایش نیروها را برای انتخابات مجلس در نظر بگیریم موقعیت اصولگرایان و اصلاح طلبان را چگونه ارزیابی می کنید؟
در بلوچستان گزینه های اصلاح طلبان بر گزینه های اصولگرایان تفوق آشکاری دارند. در زاهدان و زابل علی رغم آنکه در جبهه ی اصولگرایان وفور نعمت است و افراد با رزومه ی چشمگیر وجود دارند اما در نهایت تعداد گزینه های اصلاح طلب که به عرصه ی رقابت وارد می شوند نه تنها از اصولگرایان کم ندارند بلکه سر هم هستند. چند نفری از اصولگرایان که به نظر می رسد دارای امتیازاتی هستند که در واقع هستند نقاط ضعف مهمی هم دارند به قول آن ضرب المثل معروف کوههای بلند، دره های عمیق هم دارند، اینان هم گاف های بزرگ دارند، هم مخالفان بزرگ دارند و هم هنوز به نقد کشیده نشده اند به قول معروف
چون وزد باد مهرگان بر من و تو
آنگه شود پدید که نامرد و مرد کیست
بنابراین در یک نگاه به آرایش نیروها احساس می کنیم رقابت، جدی و سخت است اما جایگاه اصلاح طلبان محکم تر و پشتوانه ی مردمی آنان بیشتر است.
در گفتگوی قبلی که از جنابعالی منتشر شد نقش مهمی برای عملکرد دولت در استان یا به تعبیر دیگر تیم مدیریتی استان قایل بودید حالا تحلیل جنابعالی در این مورد چیست؟
داستان خیلی روشن است دولتی که بر سر کار است با حمایت اصلاح طلبان به قدرت رسیده است و خیلی طبیعی است که عملکرد دولت خوب یا بد به حساب اصلاح طلبان هم گذاشته بشود. بنابراین عملکرد تیم دولت در استان یعنی استانداری و مدیریت های دولتی بسیار مهم است و در انتخابات نقش تعیین کننده دارد اگر مردم از دولت رضایت داشته باشند کار بسیار سهل است و اگر نداشته باشند کار بسیار سخت می شود به همین دلیل عملکرد دولت در استان برای ما دارای اهمیت است.
بسیار خوب ارزیابی جنابعالی از این عملکرد چیست؟
از نحوه ی اداره ی استان راضی نیستم، آقای هاشمی شخصیت فرهیخته و پیگیری است اما متأسفانه کاستی های مدیریتی دارد و همین ضعف باعث شده که اوضاع از کنترل تیم استانداری خارج بشود. امروز مدیریت های مهم و زیادی را داریم که یا بدون نظر استاندار و یا با وجود مخالفت ایشان منصوب شده اند. عملاً استاندار در انتصاب فرماندارانی که مایل بود در زاهدان و زابل آنها را منصوب کند ناکام ماند و در واقع زور استاندار به نمایندگان نرسید. در مورد ارشاد هم بدون اظهار نظر در مورد شخصیت فرد انتصابی، گزینه ای حکم مدیریت گرفت که در لیست استاندار نبود و اینها نشانه های قوت مدیریت نیست و حاکی از ضعف مدیریت استان است. به خاطر داریم که استاندار در آغاز سال فرمودند سال گذشته سال اقتصاد بود و امسال سال فرهنگ و اجتماع است، پنج ماه از سال گذشته فرهنگ تعطیل بوده حالا هم کسی سکاندار مدیریت فرهنگ استان شده که گزینه ی استاندار نبوده خوب وضع معلوم است. تعدادی دیگر از مدیریت ها ماههاست که در نوبت تغییر هستند و هیچ اتفاقی نمی افتد البته تعداد اینها زیاد نیستند اما مدیریت هایی هستند که متکفل اجرای اصلی ترین برنامه های دولت هستند برنامه هایی که با برنامه های دولت قبل متفاوت است و مردم به همین برنامه ها رأی داده اند.
حتی استانداری در جابجایی مدیریت های داخلی استانداری هم توانمند نیست بنابر نظر استاندار امسال قرار بود سال فرهنگ و اجتماع باشد، وضعیت فرهنگ را دیدیم در حوزه ی اجتماع هم مشکل دارد، مدیرکل این حوزه یعنی اداره کل اجتماعی انسان شریفی است اما اگر قرار است تمرکز استاندار در این حوزه باشد نیازمند آن است که این حوزه اکتیوتر باشد. در اکثریت قریب به اتفاق استانها سازمان مدیریت مستقر شده اما در استان ما تازه کشمکش متوقف شده آن هم به عنوان سرپرست و تازه اخبار خوبی هم از گزینه های احتمالی نمی رسد که امیدواریم آقای مالکی دقت عمل داشته باشد والا این هم باری بر مشکلات دیگر اضافه می کند. چند اداره کل داخلی استانداری بدون مدیر است، بمپور نزدیک دو سال است که بخشدار ندارد، اینها نشانه های خوبی نیست. افراد شایسته و توانمندی مثل آقای مهندس حجازی نیا با رزومه ی پر و پیمان هیچ نقشی در مدیریت های استان ندارند و از توان آنها استفاده نشده و این ضعف مدیریت است، عدم استفاده از افراد شایسته که قوت نیست و همه ی این ضعف ها بر موقعیت اصلاح طلبان در انتخابات تأثیر می گذارد. متأسفانه قلمرو استانداری کوچک شده و حرف نشنیدن از مدیریت استان به حدی است که داوطلبان انتخابات مجلس که با دولت موضع دارند و از جریان اصولگرا هستند با رؤسای ادارات این طرف و آن طرف برای جلسه می روند و همراه هر کاندیدا چند نفر از رؤسای ادارات هستند. با این رویکرد باخت ما در انتخابات باخت به رقیب نیست باخت به ضعف های تیم خودی است.
در هر صورت ما دلمان را به چند پروژه ی بزرگ و مهم خوش کرده ایم و امیدواریم مردم هم مثل ما آینده ی خودشان را در آن پروژه ها ببینند و از ضعف های دور و اطراف و متن و حاشیه بگذرند.
شما همیشه از دولت و تیم استانداری خیلی جدی حمایت می کردید، حالا انتقاد می کنید؟
همیشه برای تعامل با دولت و تیم دولت در استان ما یک استراتژی ثابت داشته ایم به همه ی بزرگواران اعلام کرده ایم که نوع تعامل ما «حمایت منتقدانه است» یعنی هر کجا خوب عمل کردند با قوت حمایت می کنیم و هر کجا هم که ضعف ببینیم انتقاد می کنیم و مبنای این شیوه هم این است که ما استاندار را برای استان می خواهیم، استان را برای استاندار نمی خواهیم. در صحبت های گذشته در سالگرد تشکیل دولت و سالگرد حضور آقای هاشمی در استان هم نقدهای خودمان را مطرح کردیم اما محدودتر بود حالا متأسفانه شاهد ضعف هایی هستیم که قبلاً می دیدیم و تذکر دادیم و دوستان ما توجه نکردند و می دانیم که این ضعف ها به استان آسیب می زند وگرنه همین حالا هم با تمام توان از دولت و تیم دولت در استان حمایت می کنیم و امیدواریم به نظرات مشورتی بیشتر توجه کنند و ضعف ها را برطرف نمایند. درست است که ما خارج از دولت هستیم اما نگران سرنوشت دولت و تیم دولت در استان هستیم. آقای هاشمی و معاونین ایشان، دوستان عزیز ما هستند.
از وقتی که گذاشتید ممنونم.
موفق باشید.

نظر دهیدتمامی حقوق این وبسایت متعلق به روزنامه زاهدان میباشد.
طراحی توسط نی زار