استاندار: ایحاد منطقه آزاد تجاری سهم اقتصادی سیستان در کشور را احیا می کند

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: ایجاد منطقه آزاد تجاری سهم اقتصادی سیستان را همانند گذشته در کشور احیا می کند.

علی اوسط هاشمی در میان دو خطبه نمازجمعه زابل اظهار داشت: پیشرفت استان و به ویژه منطقه سیستان در گرو نقش مسئولانه و موضع فعال همه مردم و نخبگان منطقه است که می‌تواند ضامن به حرکت واداشتن مسئولان باشد.

وی افزود: با پیگیری های خوب صورت گرفته اکنون گروهی از کارشناسان دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد برای بررسی ابعاد ایجاد این منطقه در سیستان حضور دارند و کارها و اقدام های مطالعاتی خود را انجام می دهند.

نماینده عالی دولت در سیستان و بلوچستان گفت: کارشناسان پس از بررسی ابعاد این موضوع، به دبیرخانه مراجعه و طرح نهایی را به منظور تصویب و اجرایی شدن به مجلس شورای اسلامی ایران ارسال می کنند.

استاندار با اشاره به انتقال آب با لوله به مزارع کشاورزی یادآور شد: احیا و توسعه بخش کشاورزی استان بخصوص در شهرهای شمالی نیازمند اجرای سیستم نوین آبیاری تحت فشار به منظور استفاده بهینه از منابع آبی است.

وی افزود: در این زمینه طی چند سال اخیر طرحی بسیار ارزشمند در دستور کار قرار گرفت که فردا در فاز نخست آن عملیات اجرایی انتقال آب به ۴۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی سیستان شروع می شود.

وی اجرای طرح انتقال آب بوسیله لوله به ۴۶ هزار هکتار زمین زراعی سیستان و بهره گیری از روش آبیاری تحت فشار با اختصاص اعتباری افزون بر ۵۰۰ میلیون دلار را یکی از  طرح های ماندگار عنوان کرد و اظهار داشت: با اجرای این طرح ۴۶ هزار هکتار از زمین های استان با روش های نوین و تحت فشار آبیاری خواهند شد و این در صورتی است که تاکنون در کل استان فقط ۱۸ هزار هکتار زمین با روشهای نوین آبیاری می شد.

دیدار با معتمدان، جوانان، ریش سفیدان و روسای طوایف، افتتاح بیمارستان ۵۵ تختخوابی تامین اجتماعی زابل و افتتاح طرح عملیات آبیاری با لوله و تحت فشار قطره ای ۴۶ هزار هکتار سیستان از مهم ترین برنامه های سفر سه روزه استاندار سیستان و بلوچستان به منطقه سیستان است.

این سفر، دومین سفر استاندار سیستان و بلوچستان به منطقه سیستان طی یک هفته اخیر است که پس از برگزاری همایش با شکوه روز جهانی تالاب ها در سیستان، در حال انجام است.

منطقه سیستان با جمعیت بیش از ۳۵۰ هزار نفری دارای پنج شهرستان زهک، زابل، هیرمند، نیمروز و هامون و ۹۹۴ روستا است.

منیع: خبرگزاری مهر

نظر دهیدتمامی حقوق این وبسایت متعلق به روزنامه زاهدان میباشد.
طراحی توسط نی زار