دریافت روزنامه امروز
آخرین اخبار
رییس کمیته اصلاح ساختار بودجه مجلس: دولت‌ها و مجالس از عدم شفافیت سود می‌برند/ به شفافیت بودجه نمره زیر ۱۰می‌دهم

رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه مجلس با بیان اینکه دولت‌ها و مجالس از عدم شفافیت بودجه سود می‌برند، گفت: در مجالس گذشته عزمی برای این اصلاح وجود نداشت و بعضا نماینده هم از این عدم شفافیت بودجه نفع می‌بردند و با مذاکره با وزیر، بندها و ردیف ها را عوض می کردند تا در حوزه انتخابیه‌، خوش خدمتی کرده باشند.
محسن زنگنه در گفت و گو با شفقنا در خصوص اصلاح ساختار بودجه، اظهار کرد: اصلاح ساختار بودجه، بزرگترین کار مجلس یازدهم خواهد بود و در این چهار سال به مردم عزیز قول می‌دهیم که این کار حتما انجام خواهد شد و در پایان این چهار سال به طور محسوسی خواهید دید که بودجه تغییراتی اساسی را در ساختار خواهد داشت؛ ولی کاری که ما امسال مصوبه آن را به صحن می آوریم و در اولین جلسه بررسی خواهد شد، تقریبا قدم اول است. حدود ۱۵ حکم را در این اصلاخ آورده ایم که احکامی مبنایی و بسیار قوی هستند و دولت را ملزم کرده ‌ایم که لایحه را بر اساس این احکام ارائه دهد. اولین بار در چهل سال گذشته است که مجلس قبل از آمدن احکام، برای آن تکلیف مشخص می کند و اگر دولت بتواند ۷۰ تا ۶۰ درصد این موارد را اجرایی کند، شاهد اتفاقات خوبی در بودجه خواهیم بود. شفاف سازی منابع، پیشگیری از هزینه های اضافی، انحراف بودجه، فساد و بعضا سوء استفاده‌هایی که در حوزه بودجه شکل می گیرد و نظارت حداقلی و اولیه بر شرکت های دولتی خصوصا شرکت ملی نفت، از اولویت های ما در این طرح است.
او در خصوص شفافیت در اصلاح ساختار بودجه، اظهار کرد: در این بخش دولت را ملزم کرده‌ایم که همه هزینه‌ها و پرداخت‌ها، شناسه پرداخت داشته باشد و به ذی نفع نهایی پرداخت شود؛ همچنین به دولت الزام شده تا همراه با لایحه بودجه یک سری از ضمائم مثل معافیت‌های مالیاتی و بدهی های دولتی که باید لیست یا فهرست آن همراه با لایحه بودجه ضمیمه و به مجلس داده شود را درج کند. در حوزه عدالت بودجه‌ای هم چند حکم آورده‌ و تاکید کردیم تخصیص بودجه های استانی باید بر اساس عدالت باشد و بحث محرومیت، جمعیت و سرانه این استان‌ها مورد توجه قرار بگیرد؛ سرانه تعدادی از استانها از بودجه اختلاف ۱۰ الی ۱۵ برابری دارد.
رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه مجلس با اشاره به ضرورت حذف فروش نفت خام، بیان کرد: نکته مهم دیگر این است که دولت را ملزم کرده‌ایم تا از سال بعد با هدف حذف فروش نفت خام به خارج از کشور ریل‌گذاری کند تا در فرایندی چند ساله کل فروش نفت خام را متوقف کنیم؛ این چیزی است که رهبر انقلاب بارها گفته ‌اند و امیدواریم محقق شود. همچنین دولت را ملزم کرده‌ایم تا دو ردیف بودجه برای منابع ضروری مثل یک میلیارد دلار مقابله با کرونا یا زلزله و سیل و … که از صندوق توسعه و دیگر بخش‌ها به دستش می‌رسد، تعریف کند تا شفاف شود این مبالغ کجا هزینه می شود.
زنگنه با انتقاد از نبود شفافیت در بودجه کشور، گفت: متاسفانه بودجه کشور اصلا شفاف نیست و من به شفافیت بودجه، نمره زیر ۱۰ می دهم. این عدم شفافیت قطعا با هدف فساد و بیشتر به جهت تعارض منافع صورت می‌گیرد؛ بودجه جزو ابزار قدرت دولت است و دولت با تغییر این ردیف ها و هزینه ها، قدرت خود را نشان می‌دهد؛ متاسفانه بودجه به اهرم قدرت دولت ها تبدیل شده و از این رو دولت‌ها نمی خواهند نسبت به شفاف سازی بودجه اقدام کنند.
رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه مجلس در پایان خاطرنشان کرد: در مجالس گذشته عزمی برای این اصلاح وجود نداشت و بعضا نماینده‌ها هم از این عدم شفافیت نفع می‌بردند و با مذاکره با وزیر، بندها و ردیف ها را تغییر می‌دادند تا در حوزه انتخابیه‌، خوش خدمتی کرده باشند؛ از این رو همه با شفاف سازی مخالفند؛ لذا من فکر می کنم این جراحی بزرگی است که اگر انجام شود تقسیم بودجه عادلانه شده و جلوی بسیاری از انحرافات گرفته می شود.

نظر دهیدتمامی حقوق این وبسایت متعلق به روزنامه زاهدان میباشد.
طراحی توسط نی زار