دریافت روزنامه امروز
آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۷ خرداد, ۱۳۹۹
کد مطلب : 1612
روحانی: سیستان و بلوچستان پیشانی امنیت ملی ایران است

رییس جمهوری با تاکید بر این که مشکلات را با خوبی پشت سر خواهیم گذاشت، گفت: نمی‌گذاریم لبخندی روی صورت مستبدین کاخ سفید بنشیند و کاری می‌کنیم که غم اندوه در مسیر غلط سیاسی آن‌ها باشد.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در پایان آیین بهره برداری از طرح‌های ملی استان سیستان و بلوچستان و آغاز عملیات نصب سکو و توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد افزود: فشار شدید بی سابقه تحریم ها بر حرکت ملت نمی تواند، تاثیر بگذارد. آمریکا نمی تواند ملت را به زانو در بیاورد. دلیل آن افتتاح طرح هایی است که در سال ۱۳۹۹ بعد از ۲ سال و چند ماه تحریم شدید، اجرایی شد.
وی تاکید کرد: کرونا و مشکلاتی از قبیل این‌ها نمی تواند تولید ما را متوقف کند. البته هریک از این‌ها ممکن است، تاثیرگذار باشد یعنی هم ویروس آمریکایی و هم ویروس کرونا هردو ویروس بی تاثیر نیستند اما هیچ یک از این ویروس ها ما را متوقف نخواهد کرد و ما به تولید خود ادامه می دهیم. ما با تمام توان تلاش می کنیم هدفی که رهبری امسال برای جهش تولید تعریف کردند اجرایی کنیم و تلاش می کنیم هر هفته تا پایان سال افتتاح های بزرگ داشته باشیم.
رییس جمهور گفت: در این روزهای پایانی ماه رمضان با دعای خیر و با حضور و کمک و ایثار آنها توانستیم قدم های خوبی برای مقابله با ویروس کرونا و تولید برداریم. امیدواریم که با کمک مردم این راه را ادامه دهیم و نمی گذاریم لبخندی بر روی صورت مستبدین کاخ سفید بنشیند و کاری می کنیم که غم اندوه در مسیر غلط سیاسی آنها باشد. ملت ما سرافراز است و سرافرازتر خواهد بود و ما از این مشکلات به خوبی عبور خواهیم کرد و دیگران را هم یاری و کمک خواهیم کرد و همیشه یار مظلومان و یار ملت فلسطین هستیم.
روحانی گفت: امروز بسیار خوشحالم که دو اقدام بسیار مهم در دو استان قرار گرفت. در استان سیستان و بلوچستان وزارت نیرو و جهاد کشاورزی طرح‌های مهمی داشت. مردم شاهد بودند که آب آشامیدنی در بخش‌های مختلف و ۴۶ هزار هکتار اراضی کشاوری سیستان که تقریبا همه آنها با آبیاری مدرن تامین می‌شود که در این زمینه شاهد یک تحول بزرگ خواهیم بود.
رییس جمهوری ادامه داد: تقریبا این اراضی حدود یک میلیون تن مواد غذایی را در اختیار مردم قرار می دهد و موجب حرکت و اشتغال خوبی در منطقه سیستان خواهد بود که البته مشابه این طرح‌ها برای منطقه بلوچستان هست.
وی با تاکید بر این که استان سیستان و بلوچستان برای ما بسیار مهم است گفت: دولت یازدهم و دوازدهم طرح‌های بسیار مهمی در این استان داشته است که یکی از این طرح‌ها، طرح ۴۶ هزارهکتاری در منطقه سیستان و زابل است. طرح مهم دیگری که در سیستان و بلوجستان داشتیم احیا و فعال کردن بندر مهم چابهار بود که مرتبط در حال توسعه است و هنوز هم ادامه دارد و برخی فازهای مهم آن در دولت یازدهم و دوازدهم به بهره برداری رسیده است.
روحانی افزود: طرح مهم دیگر طرح راه آهن چابهار به زاهدان است. طرح دیگر گازرسانی در منطقه و سیستان و بلوچستان بود که در دولت یازدهم گاز به زاهدان رسید و بعد هم به زابل و بقیه شهرها ادامه پیدا می کند.
رییس جمهوری ادامه داد: در سیستان و بلوچستان احیای معادن، توسعه چابهار و راه آهن و گازرسانی و همچنین طرح‌های مهم آب و خاک و این ۴۶ هزارهکتاری جزو طرح های بسیار مهم دولت بود.
وی گفت: سیستان و بلوچستان یک استان بسیار مهم برای کشور است که از لحاظ امنیت ملی یکی از استان‌های بسیار حساس است. معروف است که چابهار و استان سیستان و بلوچستان پیشانی امنیت ملی ایران است که به جای خود حرف درست و به جایی است.
روحانی افزود: سیستان و بلوچستان استانی است که با دو همسایه بسیار خوب ما پاکستان و افغانستان هم مرز است. این استان دارای معادن بسیار ذی قیمتی است که باید در این زمینه کار بزرگی انجام بگیرد که بخشی در دولت یازدهم و دوازدهم انجام گرفته که باز هم باید ادامه پیدا کند.
رییس جمهوری تاکید کرد: یکی از مسایل مهم سیستان و بلوچستان مسیر اصلی اتصال جنوب به شمال است. هم کریدور ترانزیتی جنوب به شمال از چابهار و سیستان و بلوچستان باید عبور کند که البته در حال حاضر بخشی از این طرح از هرمزگان و بندرعباس عبور می کند که طرح اصلی در چابهار است. در واقع بندراقیانوسی ما در ایران در چابهار است که بسیار اهمیت دارد و از این مسیر می توانیم منطقه اقیانوس هند و منطقه آفریقا را به آسیای مرکزی و منطقه CIS متصل کنیم.
وی اضافه کرد: قدم های بسیار مهمی برداشته شده است و خیلی آرزو دارم بخش بزرگی از راه آهن چابهار به زاهدان حداقل تا ایرانشهر در این دولت افتتاح کنیم که البته همه تلاش ما این است که این طرح به پیش برود. جزو طرح هایی است که مداوم و منظم آن را دنبال می کنم چرا که از طرحهای بسیار مهم دولت است.
روحانی گفت: برای مردم سیستان و بلوچستان آرزوی توفیق می کنم. برای امنیت سیستان و بلوچستان مردم تلاش بسیار خوبی کردند که در دولت یازدهم و دوازدهم شاهد یک امنیت مناسب در مرزها در این استان بودیم که این امنیت عمدتا توسط خود مردم تامین شد و الان هم دارد تامین می شود. وحدت شیعه و سنی برای ما بسیار مهم است. من از همه علمای اهل سنت و شیعه، فرهیختگان و مقامات استانی به خاطر وحدت و برادری و اتحادی که در این استان شاهدیم تشکر می کنم.

منبع: ایرنا

نظر دهیدتمامی حقوق این وبسایت متعلق به روزنامه زاهدان میباشد.
طراحی توسط نی زار