دریافت روزنامه امروز
آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۳۰ اردیبهشت, ۱۳۹۹
کد مطلب : 1594
سهیلا خسروی: اهدای خون مانع روزه‌داری نمی‌شود

اهدای خون هیچ خطری را متوجه انسان از بابت ابتلا به بیماری کرونا نمی‌کند و مانع روزه‌داری نیز نمی‌شود.
به گزارش محمدعلی تدبیری خبرنگار روزنامه زاهدان، دکتر سهیلا خسروی گفت: از ابتدای ماه مبارک رمضان تاکنون ۲ هزارو ۷۰۱ نفر برای اهدای خون به پایگاه‌ها و مراکز سازمان انتقال خون در سراسر استان مراجعه کردند که ۲ هزارو ۱۰۲ نفر آنان موفق به اهدای خون شدند.
وی افزود: از این تعداد ۱۲۱ نفر زن و یکهزارو ۹۸۱ نفر مرد بودند.مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان بیان کرد: خون های اهدایی این عزیزان تنها ۶۰ درصد نیاز استان را تامین کرده است.
وی اضافه کرد: این در حالیست که میزان مصرف در ماه مبارک رمضان هشت هزارو ۴۳۴ واحد تمامی فرآورده‌ها و ۶ هزارو ۵۱۲ فرآورده سلولی بوده است.
خسروی ادامه داد: بالغ بر سه هزارو ۲۴۰ بیمار تالاسمی در سیستان و بلوچستان وجود دارد که ۶۸ درصد از خون های اهدایی برای این بیماران مصرف می شود.
وی گفت: کمبودها از پایگاه های معین در سطح کشور و بیشتر استان های تهران و اصفهان تامین می شود.
مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان افزود: در ماه مبارک رمضان سه هزارو ۵۰ واحد خون از سایر استان ها دریافت شده است.
وی همچنین به وضعیت اهدای خون در شب های قدر اشاره کرد و اظهار داشت: در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان ۱۵۵ واحد، شب بیست و یکم ۲۱۷ واحد و شب بیست و سوم ۱۸۳ واحد خون اهدا شده است.
خسروی دارا بودن حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم، نداشتن سابقه رفتار پرخطر، پایین نبودن فشار خون، دارا بودن حداقل ۱۸ سال تمام و حداکثر ۶۰ سال تمام، برخورداری از سلامت کامل و مبتلا نبودن به کم‌خونی را از شرایط لازم برای اهداکنندگان خون عنوان کرد.
از منظر کارشناسان در سیستان و بلوچستان با توجه به ثبت نشدن برخی ازدواج‌ها به صورت رسمی و در نتیجه عدم دریافت مشاوره و انجام نشدن آزمایش‌های قبل از ازدواج و همچنین وجود نگرش‌های منفی در زمینه سقط جنین همچنان روند رو به رشد تعداد مبتلایان به بیماری تالاسمی ماژور ادامه دارد.

نظر دهیدتمامی حقوق این وبسایت متعلق به روزنامه زاهدان میباشد.
طراحی توسط نی زار