دریافت روزنامه امروز
آخرین اخبار
کرونا در سیستان و بلوچستان جولان می‌دهد؛ فاصله اجتماعی، اصل مهم رو به فراموشی

جولان کرونا و افزایش لحظه‌ای و جهشی آمار مبتلایان و فوت شماری از آنان وضعیت شهرهای سیستان و بلوچستان را از این لحاظ نه تنها سفید نکرده بلکه در حال نزدیک کردن به قرمز است.
تبدیل شدن وضعیت سفید کرونایی این استان به زرد و قرمز سبب شده که کارکنان بهداشت و درمان با تحمل شرایط دشوار گرما و با زبان روزه روزهای پرکاری را در ارائه خدمات پیشگیری و مراقبت از بیماری ویروسی کرونا یا همان کووید ۱۹ سپری کنند.
تیم های بررسی اپیدمیولوژیک ستادی متشکل از کارشناسان بیماریها و بهداشت محیط از ابتدای ساعت کاری به مناطق آلوده اعزام می شوند تا کار غربالگری، شناسایی بیماران احتمالی و ایزوله آنان به موقع انجام شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: افزایش بی سابقه موارد مثبت آزمایشگاهی کرونا در چند روز اخیر به طور متوالی مشهود است بطوریکه برخی روزها از ۲۰ تا ۴۰ نفر هم به آمار افزوده شده است.
دکتر سیدمحمد هاشمی‌شهری بیان کرد: با توجه به دوره نهفتگی بیماری، علت اصلی این افزایش ها توجه نکردن به دستورالعمل های بهداشت فردی و فاصله گذاری اجتماعی در ۱۰ تا ۱۴ روز گذشته است و طبیعتا نتیجه اقداماتی که اکنون انجام می شود نیز در ۱۰ تا ۱۴ روز آینده مشخص خواهد شد.
وی افزود: الگوی ابتلاء نیز از سمت شهرستان های شمالی و مرکزی به مناطق جنوبی‌تر کشیده شده و شهر زاهدان به عنوان یک کانون جمعیتی همچنان بیشترین موارد مثبت، بستری و فوت را دارد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ادامه داد: هم اینک در کلنی های مهم جمعیتی شهر زاهدان و در مناطقی موسوم به بازار مشترک، فلکه کوزه و برخی مناطق حاشیه شهر به صورت فعال و تصادفی اقدام به نمونه گیری از افراد می شود و افراد ناقل بدون علامت بیشتری شناسایی می شوند.
دکتر هاشمی شهری اظهار داشت: ما به دنبال بیماریابی هستیم تا سریعتر چرخه انتقال را قطع کنیم بر همین اساس نمونه گیری را به میزان دو برابر افزایش داده ایم.
وی گفت: ۴ آزمایشگاه کرونا در سطح استان بصورت شبانه روزی در حال فعالیت هستند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به اینکه سیر افزایشی بیماری نشان دهنده عدم رعایت اصول بهداشتی است افزود: برخی از هم استانی های عزیز با صیانت نکردن از سلامت خود و همنوعان شان این استان را به نقطه قرمز و فوق بحران نزدیک می کنند که باید تدابیر لازم برای کنترل این رفتارها صورت گیرد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی ایرانشهر نیز گفت: تنها در مدت ۲ روز ۲۱ مورد جدید فقط در ۲ شهر ایرانشهر و چابهار به شمار مبتلایان به کرونا افزوده شده است.
دکتر فرهاد دادگر افزود: افزایش جهشی آمار در ۲ شهر یادشده حاکی از چرخش فعال ویروس کرونا حتی در هوای گرم و قدرت انتشار فوق العاده سریع آن در تجمعات متراکم و اماکن پرازدحام و مناطق پرتردد است و دلیل آن رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی و بهداشت فردی است.وی تاکید کرد: کماکان رعایت فاصله گذاری اجتماعی، شرکت نکردن در تجمعات متراکم و حضور نیافتن در اماکن پرازدحام، رعایت بهداشت فردی و جدی گرفتن هشدارهای بهداشتی مهمترین راههای پیشگیری از ابتلا و قطع زنجیره انتقال بیماری کووید-۱۹ بشمار می رود.
روابط عمومی ستاد نماز جمعه شهرستان چابهار اعلام کرد: برابر اعلام وضعیت زرد توسط ستاد مبارزه با کرونا، نماز جمعه این هفته در شهرستان اقامه نخواهد شد.
فرماندار خاش سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به شیوع بیماری ویروسی کرونا در برخی نقاط این شهرستان و در راستای حفظ سلامت فرزندان مردم و اقشار جامعه شهری، روستائی و عشایری تصمیم بر این گرفته شد که مدارس بازگشائی نشوند.
صاحب‌گل صالحی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پیش از این قرار بود با تصمیم ستاد ملی مدیریت مبارزه با کرونا کلیه مدارس ابتدایی، متوسطه اول و دوم به جز کودکان استثنایی از ۲۷ اردیبهشت به مدت یک ماه برای رفع اشکال و ارائه خدمات آموزشی برای آن دسته از دانش آموزان که به هر دلیلی تاکنون نتوانسته اند از خدمات آموزشی غیر حضوری بهره ببرند، با رعایت پروتکل های بهداشتی دایر شوند.
صالحی تصریح کرد: رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی دارای اهمیت بوده، بنابراین همگان ملزم به اجرای آن هستند.
وی بیان کرد: دست اندرکاران حوزه سلامت کار پایش و سنجش و کنترل بهداشتی در شهر خاش و روستاهای همجوار را با قوت ادامه می دهند و اقدامات خوبی نیز برای مقابله با این بیماری صورت گرفته است.
فرماندار خاش گفت: توصیه ما و کارشناسان بهداشتی بر این است که مردم در خانه بمانند و از حضور در آیین ها و مراسم تجمعی مانند بازار، عروسی و عزا و غیره پرهیز کنند تا خودشان، خانواده و اطرافیان و اقشار جامعه از خطرات شیوع و همه گیری کرونا در امان بمانند.
ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا ۱۶ اردیبهشت سال جاری فهرستی از شهرستان‌های کم‌خطر یا شرایط سفید را اعلام کرد و توضیح داد که در این مناطق برخی مساجد بازگشایی خواهد شد.
در این فهرست، ۱۵ شهرستان سیستان‌وبلوچستان در شرایطی از نظر شیوع کرونا در وضعیت سفید یا کم‌خطر قرار گرفته‌اند که مسئولان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از احتمال آغاز موج دوم این بیماری در این استان خبر داده‌ بودند.
در این تصمیم، شهرستان‌های کشور براساس ابتلا به کرونا و شیوع و مقررات وزارت بهداشت و درمان، به مناطق سفید، زرد و قرمز منطقه‌بندی شدند.
براساس ‌اعلام این ستاد؛ مساجد ۱۳۲ شهرستانی که شرایط سفید و کم‌خطر دارند، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی و نماز جمعه هم‌ در این شهرستان‌ها برگزار شد.
در این فهرست ‌نام ۱۵ شهرستان سیستان ‌و ‌بلوچستان شامل چابهار، ‌خاش، دلگان، ‌زابل، ‌زهک، سیب و سوران، ‌فنوج، قصرقند، کنارک،‌ مهرستان، میرجاوه،‌ نیکشهر، نیمروز، هامون و هیرمند هم در وضعیت سفید دیده شد و بقیه شهرستان‌های این استان در وضعیت زرد قرار گرفتند.اعلام این وضعیت و تصور بسیاری از شهروندان از اینکه ویروس کرونا ضعیف شده است، شرایط سختی را بوجود آورد بطوریکه اکنون برخی از همان شهرستان‌های سفید به وضعیت قرمز تغییر پیدا کرده است.
به گزارش ایرنا، کرونا ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه و سرفه و دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند علاوه بر پرهیز از دست دادن و روبوسی و عدم حضور در مراکز عمومی، به هنگام عطسه حتما جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.
ویروس کرونا موسوم به « کوید ۱۹» اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی‌ماه ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.
همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.
فاصله اجتماعی، اصل مهم رو به فراموشی
ایرنا: فاصله اجتماعی اصل مهمی در جلوگیری از شیوع ویروس کروناست که این روزها با بی توجهی شهروندان سیستان و بلوچستان زنگ خطر افزایش تعداد بیماران را در این استان به صدا درآورده است.
طرح فاصله گذاری اجتماعی از هشتم فروردین سال جاری با توجه به سیر صعودی بیماری کرونا در سیستان و بلوچستان همزمان با سایر نقاط کشور برای قطع زنجیره انتقال ویروس با کاهش تماس و جلوگیری از برگزاری اجتماعات مورد توجه قرار گرفت.
در اوایل برگزاری طرح شاهد همکاری خوب شهروندان سیستان و بلوچستانی با آن بودیم اما به مرور زمان به ویژه از روزهای اخیر افراد با بی توجهی به برخی نکات مهم این طرح نظیر جلوگیری از حضور تجمعات و رعایت نکات بهداشتی در زمان خروج از منزل سیر صعودی این بیماری را در سیستان و بلوچستان رقم زده این درحالیست که می توان با رعایت فاصله اجتماعی (حداقل یک و نیم متر) و شست و شوی مداوم دست ها، زدن ماسک در اماکن پر تردد و پرهیز از شرکت در اجتماعات از دوران سخت و ناخوشایند این بیماری با کمترین خسارت جانی و مشکلات به راحتی عبور کرد.
از منظر کارشناسان؛ شهروندان باید با مشارکت، همراهی، توجه و پیروی از طرح‌های بهداشتی، روند مقابله با این ویروس کشنده را در جامعه شتاب بخشند و مسوولان را در تحقق اهداف یعنی حفظ سرمایه انسانی و بازگشت هر چه سریعتر به حالت عادی یاری رسانند.
یکی از شهروندان زاهدانی گفت: برای ذکر فاتحه به بهشت محمد رسول‌الله (ص) رفتم متاسفانه صحنه هایی مشاهده کردم که برای لحظه‌ای فکر کردم در دوران پیش از کرونا بسر می بریم، ازدحام جمعیت در چند نقطه قبرستان آنهم بدون رعایت فاصله و استفاده از ماسک و دستکش واقعا نگران کننده بود.
مهدی خواجه افزود: خیلی دلم می خواست فیلم و عکس از این صحنه ها تهیه و برای ایرنا و صدا و سیما ارسال کنم اما چون حریم خصوصی افراد بود و من هم خبرنگار نبودم احتمال دادم با برخورد تند افراد حاضر روبرو شوم.
وی تصریح کرد: احتمال می دهم اگر روز بعد همین افراد را به آزمایشگاه هدایت می کردند حداقل ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر به ویروس آلوده شده باشند.
یک شهروند خانه‌دار زاهدانی که در یکی از خیابانهای خلوت با چند بسته در دست در حال سوار شدن به خودرو بود به خبرنگار ایرنا گفت: پس از چند روز قرنظینه در خانه امروز برای خرید مایحتاج زندگی به بازار رفتم متاسفانه جمعیتی که در پیاده روها بدون رعایت فاصله اجتماعی در تردد بودند نگرانم کرد از خودرو پیاده نشدم و به چند فروشگاه که در نقطه های خلوتی از شهر قرار داشت رفته و به سرعت وسایل مورد نیاز را خریداری کرده و در حال برگشت به خانه هستم.
مریم معصومی افزود: متاسفانه با این وضعیت احتمال افزایش چشمگیر شیوم کرونا خواهیم بود.
وی بیان کرد: از وقتی که این جمعیت را در خیابانها دیدم خیلی نگران شدم و هر لحظه با خودم تکرار می کنم که مگر این افراد به سلامت خود و خانواده شان فکر نمی کنند، چگونه چند روز پیش خیابانها خلوت بود و مردم در خانه ماندند اما به یکباره انگار ویروس از شهر ما رخت بر بسته و جمعیت خانه ها را ترک کرده و به خیابانها آمده اند؟
این شهروند زاهدانی ادامه داد: من فکر می کنم مسوولان در حال آزمایش مردم و نحوه شیوع بیماری هستند بدین صورت که با آمدن مردم در خیابانها اگر تعداد بیماران افزایش پیدا کرد که مجددا قرنطینه را برقرار کنند اما اگر تاثیری در افزایش مبتلایان نداشت وضعیت را سفید اعلام و همه صنوف را آزاد و جامعه را به حالت عادی بازگردانند.
اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی به مصلحت مردم است
معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: مردم استان همچنان نسبت به اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی حساسیت از خود نشان داده و از حضور در تجمعات، بویژه در تفرجگاه‌های درون و بیرون از شهرها خودداری کنند.
علی زینی‌وند اظهار داشت: هرچند می‌دانیم مردم برای رعایت موارد بهداشتی و سلامت خود و خانواده‌هایشان و با رعایت برخی محدودیت‌ها، روزهای سختی را می‌گذرانند اما برای ادامه وضعیت و تا رسیدن به شرایط مطلوب جامعه همچنان از آنان می‌خواهیم تا بیشتر اوقات خود را در خانه بمانند و از حضور در تجمعات خودداری کنند و طرح فاصله گذاری اجتماعی را به فراموشی نسپارند.
وی با اشاره به اهمیت رصد اخبار فضای مجازی سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به اینکه رسانه های معاند نظام با نشر اخبار کذب به دنبال تشویش اذهان عمومی و ایجاد فاصله بین مردم و نظام هستند باید اطلاع رسانی از واقعیت‌های این بیماری به افکار عمومی به درستی مورد توجه قرار گیرد.
معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه مردم همواره پشتیبان نظام هستند، گفت: شیوع ویروس کرونا و چگونگی برخورد مردم کشورهای مختلف با پیامدهای آن با نحوه برخورد مردم ایران اسلامی متفاوت بود گزارش‌ها و کلیپ هایی که از این نوع رفتارها در فضای مجازی از کشورهای اروپایی و آمریکایی منتشر شده، نمایانگر این قضیه است.
دکتر زینی‌وند با بیان اینکه کرونا فرهنگ غنی ایران اسلامی را به رخ جهانیان کشید افزود: در غرب و آمریکا در زمان شیوع کرونا شاهد بروز رفتار وحشی گرایانه این کشورها در هجوم به فروشگاه ها و غارت کالا بودیم اما در ایران با فعالیت جهادی خیران، نهادهای دولتی و انقلابی شاهد توزیع اقلام بهداشتی و غذایی در بین نیازمندان و اقشار آسیب پذیر بوده و هستیم.
رعایت فاصله اجتماعی ضروریست
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی با توجه به شیب روبه افزایش کرونا در سیستان و بلوچستان یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.
دکتر سیدمحمد هاشمی‌شهری اظهارداشت: روند بروز ویروس کرونا در سیستان وبلوچستان نشان می‌دهد این بیماری با شیب ملایم افزایش یافته و آمارهای دو یا سه روز گذشته از ثابت بودن تعداد ابتلا و مرگ و میر حکایت دارد که این امر نشان می‌دهد ما در پایان پیک اول بیماری هستیم و اما اگر انتقال در جامعه انجام گرفته باشد در چند روز آینده منتظر پیک بعدی خواهیم بود.
وی ادامه داد: اگر به الگوی بیماری نگاه کنیم اکثر موارد مبتلایان به ویروس کرونا در مناطق شهری زاهدان رخ داده دقیقا جایی که بیشترین تراکم و تبادل جمعیتی وجود دارد و علاوه‌بر این نزدیک به نیمی از افراد در دامنه سنی ۴۵-۱۵ سال و حدود یک سوم نیز در فاصله سنی ۶۰-۴۵ سال قرار دارند که این آمار نشان می‌دهد بیشتر موارد مبتلایان در بین افراد فعال جامعه رخ داده یعنی افرادی که بیشتر در جامعه تردد داشته و در معرض خطر بوده‌اند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: با در نظر گرفتن بازگشایی اماکن تجاری، صنعتی و بعضی از اصناف و همچنین کاهش محدودیت‌های اجتماعی و تراکم و تبادل جمعیتی در شهر زاهدان در صورتی که شرایط بهداشتی تداوم داشته باشد می‌توانیم انتظار داشته باشیم موارد بیماری در ۲ ماه آینده کاهش یابد.
وی ادامه داد: قرنطینه خانگی، فاصله گذاری اجتماعی، شستشوی مکرر دستها، رعایت آداب تنفسی، مراجعه افراد علامت دار به مراکز بهداشتی درمانی و رعایت شرایط بهداشتی مانند ضد عفونی سطوح از جمله عوامل کاهش بیماری است اما به کلی از بین نمی‌رود بلکه از شدت آن کاسته می‌شود.
هاشمی شهری اظهارداشت: بدبینانه‌ترین تصورات موجود زمانی است که موارد مثبت بستری ویروس کرونا افزایش یابد و اصول پیشگیرانه سلامت رعایت نشود که امیدواریم با مشارکت و رعایت مردم شاهد کاهش میزان مبتلایان به این ویروس در سیستان و بلوچستان باشیم.
رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی بزرگترین خدمت به مدافعان عرصه سلامت
فرماندار خاش سیستان و بلوچستان نیز گفت: رعایت طرح فاصله گذاری اجتماعی بزرگترین خدمت به مدافعان عرصه سلامت است که با ایثار، روحیه جهادی و شجاعانه به مردم خدمت می‌کنند.
صاحب‌گل صالحی در نشست ستاد مقابله با کرونای خاش با تاکید بر اهمیت خدمت رسانی به محرومان و توجه به اقشار نیازمند جامعه در ماه مبارک رمضان اظهارداشت: انسان سالم محور توسعه پایدار محسوب می‌شود بنابراین در جامعه سلامتی و بهداشت از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی بیان کرد: در عرصه مقابله با ویروس کرونا و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در کشور وحدت و همدلی مردم و مسوولان به نمایش گذاشته شد.
فرماندار خاش ادامه داد: همکاری‌های بین بخشی دستگاه‌ها، تعامل و مشارکت اقشار مردم، اصلاح روش‌های زندگی، رعایت بهداشت فردی، اجتماعی و فرهنگ سازی در مباحث بهداشتی و زیستی سبب کاهش آمار تلفات بیماری کرونا در کشور شد.
وی اظهارداشت: ادامه روند اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی از شیوع بیماری پیشگیری می‌کند.
صالحی با انتقاد از ازدحام جمعیت در بازارها گفت: حضور تمام افراد خانواده در بازار برای خرید و شلوغی آن در خاش نگران کننده است و ضرورت دارد که همه اقشار جامعه به سلامتی خود و اطرافیان و جامعه بیشتر اهمیت دهند.

منبع: ایرنا

نظر دهیدتمامی حقوق این وبسایت متعلق به روزنامه زاهدان میباشد.
طراحی توسط نی زار