دریافت روزنامه امروز
آخرین اخبار
به بهانه روز بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی؛ حق طلبی و خردگرایی زبان گویای شاهنامه فردوسی

ابوالقاسم فردوسی شاعری حماسه سرا و حكیمی خردمند است. شاعری پرآوازه كه با خلق شاهنامه بزرگ ترین اثر ادبی ایران زمین آن را به نمادی از تاریخ خردگرایی، معنویت، حق طلبی، عدل و داد و تمدن كهن ایرانی مبدل ساخت.
حكیم ابوالقاسم فردوسی بزرگترین شاعر دوره سامانی و غزنوی است كه با شعرهای حماسی و جاودانه خویش اثر ارزشمند شاهنامه را از خویش به یادگار گذاشت.
ابوالقاسم حسن بن علی توسی در ۳۲۹ هجری در طابران توس چشم به جهان گشود. او از همان دوره كودكی به خواندن داستان های كهن علاقه داشت و همین امر این شاعر بزرگ را بر آن داشت تا برای سرودن شاهكار بزرگ حماسی ایرانی چون شاهنامه، سال ها عمر ارزشمند خویش را صرف تنظیم و تصنیف این اثر ادبی كند.
دقیقی توسی نخستین شاعری بود كه پیش از فردوسی شاهنامه منثور ابومنصوری را به صورت نظم درآورد اما او پس از سرایش یك هزار بیت از شاهنامه در ۴۰ سالگی درگذشت و پس از آن دوستان فردوسی به دلیل آگاه بودن از توانایی شاعرانه وی، او را برای ادامه كار دقیقی توسی تشویق كردند.
بنابراین وی ۳۰ سال از زندگی خویش را در راه تدوین شاهنامه سپری كرد و پس از مدتی گرفتار فقر و تهیدستی شد. به این دلیل برای رهایی از این شرایط تصمیم گرفت تا اثر خود را به نام پادشاهی بزرگ كند و به گمان اینكه سلطان محمود غزنوی چنان كه باید قدر او را خواهد دانست، شاهنامه را به نام وی كرد و به غزنین رفت اما بدگویی حسودان مانع توجه سلطان محمود به فردوسی شد و این شاعر با بی اعتنایی به دیار خویش بازگشت و با خاطری آزرده شاهكار حماسی ایران زمین را به پایان برد.
سرانجام فردوسی توسی پس از سال ها سرودن ابیاتی حماسی و خلق اثری ماندگار در ۴۱۱ هجری در ۸۲ سالگی در زادگاه خود درگذشت. البته در تاریخ چنان روایت شده است كه سلطان محمود پیش از درگذشت فردوسی با خواندن شاهنامه وی از رفتار خویش پشیمان شد و برای جبران آن دستور داد تا هدیه هایی را به توس بفرستند اما زمانی كه هدیه سلطان را از غزنین به دیار او می آوردند، پیكر این شاعر حماسی را به بیرون از طابران منتقل می كردند.
شاهنامه در واقع سند گویای شكوه فرهنگ و تمدن ایران زمین و گنجینه ای از واژه های ادبیات فارسی محسوب می شود كه در آن پهلوانی ها، عواطف و احساسات مختلف مردم یك روزگار شرح داده و از نمادهای میهن دوستی، فداكاری و جنگ استفاده شده است.

منبع:ایرنا

نظر دهیدتمامی حقوق این وبسایت متعلق به روزنامه زاهدان میباشد.
طراحی توسط نی زار